Tauron pielęgnuje bocianie gniazda

Archiwum fot. Tauron Dystrybucja

Pracownicy firmy Tauron, z myślą o powrocie do Polski bocianów, kończą zabiegi pielęgnacyjne gniazd założonych przez ptaki na słupach energetycznych.

Tauron Dystrybucja w ramach prowadzonej od wielu lat akcji „Bociany Tauronu” pomaga bocianom, które wybrały sieć dystrybucyjną spółki, jako miejsce budowy swoich domostw i lęgu. Zakres i rodzaj prac ściśle związany jest z cyklem życia ptaków.

W okresie zimowym od momentu odlotu bocianów, energetycy Tauronu realizują prace porządkowe, które obejmują oczyszczanie, zmniejszenie lub odbudowę gniazd.

Dodatkowo, tam gdzie jest to konieczne, montowane są lub wymieniane na nowe platformy zabezpieczające i oddzielające gniazda od linii energetycznych. Platformy to stalowe konstrukcje montowane na słupach energetycznych w bezpiecznej odległości od przewodów, które zapewniają bezpieczeństwo ptakom oraz chronią sieć energetyczną.

Jak mówi Ewa Groń, rzeczniczka prasowa spółki Tauron Dystrybucja, energetycy każdego roku w sezonie jesienno-zimowy dokonują ponad 200 zabiegów pielęgnacyjnych na bocianich gniazdach.

– Na sieci energetycznej nikt inny nie może tego zrobić, ponieważ oprócz posiadania specjalistycznego sprzętu, jak podnośników czy dźwigów, trzeba mieć wiedzę, odpowiednie uprawnienia i doświadczenie. A sądząc po tym, jak pracownicy spółki są zaangażowani w te prace - również wielkie serce – mówi Ewa Groń.

Bociany i ich gniazda cieszą się duża sympatią, jednak przerośnięte, ważące nawet kilkaset kilogramów gniazda mogą być przyczyną poważnych awarii sieci energetycznych. Dlatego Tauron każdego roku pracuje nad tym, aby zapewnić bezpieczeństwo ptaków i bezawaryjność sieci.

comments powered by Disqus