Tej nocy zmiana czasu z zimowego na letni

Tej nocy śpimy godzinę krócej. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dziś zmieniamy czas z zimowego na letni. W niedzielę nad ranem wskazówki zegara przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00.

Zła wiadomość dla wszystkich śpiochów. Już tej nocy śpimy godzinę krócej! Zmiana na czas letni ma miejsce w ostatnią niedzielę marca. W tym roku nastąpi to 28 marca – o godz. 2.00 zegarki przestawimy na godz. 3.00.

Natomiast przejście z czasu letniego na zimowy w tym roku nastąpi 31 października.

Cel: oszczędności

Ustalenia dotyczące zmiany czasu na letni wprowadziły państwa europejskie w XX wieku. Celem było przede wszystkim oszczędzanie energii, zwłaszcza w trakcie wojny i kryzysu naftowego w latach 70.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, a następnie w latach 1946-1949, 1957-1964. Jest stosowana nieprzerwanie od 1977 roku.

Obowiązująca bezterminowo dyrektywa Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku mówi o tym, że „począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1:00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Rząd wydał kolejne takie rozporządzenie w listopadzie 2016 roku, co przedłuża stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

Do 1995 roku przejście z czasu letniego na zimowy w naszym kraju miało miejsce w ostatnią niedzielę września. Z zimowego na letni przechodzono tak jak obecnie, w ostatnią niedzielę marca.

Czas zimowy i letni jest stosowany w prawie 70 krajach na całym świecie. W 2014 roku Rosja zdecydowała, że na stałe przechodzi na czas zimowy.

Co z tą zmianą?

Dwa lata temu Parlament Europejski przyjął projekt nowelizacji dyrektywy, według którego ostatnia zmiana czasu w UE miałaby nastąpić w 2021 roku. Nadal nie wiadomo, czy dojdzie do likwidacji zmiany czasu.

Stefan de Keersmaecker, rzecznik Komisji Europejskiej do spraw zdrowia, w minionym tygodniu podkreślał, że decyzja należy do państw członkowskich.

–  Propozycja zmiany czasu została sformułowana na prośbę obywateli, po rezolucji PE, a także w oparciu o szereg badań naukowych. Komisja Europejska także doszła wówczas do wniosku, że to państwa członkowskie powinny zdecydować, jaki czas ma obowiązywać na stałe. Piłka jest zatem po stronie państw członkowskich, to do nich należy znalezienie wspólnego stanowiska w Radzie UE – przyznał de Keersmaecker.

Państwa UE, które zdecydują się na zachowanie czasu letniego, powinny dokonać ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku. Te, które wolą utrzymać zimowy czas, mogą przestawić zegary w ostatnią niedzielę października 2021 roku.

Jeżeli jednak Komisja Europejska stwierdzi, że ustalenia czasowe mogłyby mieć trwały wpływ na prawidłowe funkcjonowanie jednolitego rynku, ma możliwość przedłużenia wniosku o przesunięcie terminu stosowania dyrektywy o maksymalnie 12 miesięcy. Taki stwierdzenie widnieje w projekcie.

comments powered by Disqus