Ten czworonożny pomocnik strażników granicznych ekstremalnych sytuacji się nie boi [ZDJĘCIA, VIDEO]

Owczarek Extreme na pokładzie śmigłowca. fot. mat.prasowe Karpackiego Oddziału Straży Granicznej

W minioną środę dobiegły końca ćwiczenia strażników granicznych na śmigłowcu Sokół Anakonda. Funkcjonariuszom towarzyszył owczarek belgijski Malinois. Jak widać na załączonych obrazkach – ten pies ekstremalnych sytuacji się nie boi!

Szkolenie zostało zorganizowane przez Karpacki Oddział Straży Granicznej. Funkcjonariusze „do zadań specjalnych” ze straży granicznej i policji doskonalili umiejętności z zakresu współpracy ze śmigłowcem.

Ćwiczenia miały miejsce w masywie Przehyby w Beskidzie Sądeckim i Małych Pieninach.

Od 16 do 19 marca uprawnienia do działań na śmigłowcach odnowiło 20 funkcjonariuszy. Byli to funkcjonariusze Wydziałów Zabezpieczenia Działań z Karpackiego, Bieszczadzkiego, Nadbużańskiego, Podlaskiego oraz Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, Biura Lotnictwa SG oraz Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji w Krakowie oraz Rzeszowie. Unifikacja uprawnień odbywała się pod czujnym okiem instruktorów z Podhalańskiej Grupy GOPR.

Punkty szkolenia

Funkcjonariusze przećwiczyli m.in. zasady bezpieczeństwa podczas poruszania się wokół śmigłowca, techniki przyjmowania śmigłowca i organizacji miejsc do lądowania, techniki wysokościowe we współdziałaniu ze statkiem powietrznym, desanty piesze oraz przy pomocy technik linowych oraz podejmowanie z miejsc trudno dostępnych („long line”).

Podobną tematyką szkolenia zostało objętych tydzień później (22-25.03) kolejnych 16 funkcjonariuszy KaOSG. Tym razem w rolę szkoleniowców wcieli się instruktorzy z Wydziału Zabezpieczenia Działań KaOSG. W drugim tygodniu szkolenia z funkcjonariuszami KaOSG, ćwiczyli również Ratownicy z Krynickiej Grupy GOPR.

Wyjątkowy strażnik graniczny

– Techniki linowe doskonalił także owczarek belgijski Malinois o specjalności patrolowo – obronnej. Pies wabi się Extreme i jak wskazuje jego imię, nie boi się sytuacji ekstremalnych – przyznaje Justyna Drożdż z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.