To koniec marzeń o metrze. Jacek Majchrowski mówi o podziemnym tramwaju

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Krakowie nie powstanie metro – poinformował dziś na konferencji prasowej prezydent Jacek Majchrowski.

 Krakowski magistrat, z blisko dwuletnim opóźnieniem przedstawił informacje na temat studium wykonalności dla bezkolizyjnego transportu szynowego. Opracowanie kosztowało blisko 10 milionów złotych.

O wynikach przeprowadzonych analiz informowaliśmy już w sobotę [TEKST]. Wynika z nich, że nie ma szans na budowę metra, a rekomendowanym wariantem jest nowa linia tramwaju z ponad sześciokilometrowymi tunelami (pod centrum miasta oraz al. Armii Krajowej), która łączyłaby Wzgórza Krzesławickie z ulicą Jasnogórską.

Prezydent Krakowa przypomniał, że w 2014 roku odbyło się referendum, w którym blisko 55 procent mieszkańców opowiedziało się za realizacją metra. – Z analiz finansowych wynika, że bez dofinansowania zewnętrznego możliwy do zrealizowania jest jedynie wariant premetra – stwierdził Jacek Majchrowski.

– To częściowy koniec realizacji marzeń o metrze, bo jednak część trasy będzie przebiegała w tunelach – podkreślił prezydent Krakowa.

Zastępca prezydenta Andrzej Kulig zdradził, że jeszcze w tym roku zostanie opracowana dokumentacja niezbędna do uzyskania decyzji środowiskowej. Pierwszy odcinek podziemnego tramwaju miałby być gotowy w 2033 roku, a pozostałe dwa w 2037.

News will be here