Od początku czerwca na terenie Krakowa doszło do sześciu utonięć. Śmierć ponieśli sami mężczyźni – wynika z najnowszych danych policji i straży pożarnej.
Podkomisarz Piotr Szpiech, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zauważa, że do ostatnich tragedii doszło 27 sierpnia. W Przylasku Rusieckim utonął tego dnia 55-latek, a kilka godzin później tego samego dnia na Zakrzówku śmierć w wodzie poniósł 36-letni mężczyzna.
Do podobnej tragedii na Zakrzówku doszło też 2 czerwca, utopił się wówczas 39-letni mężczyzna, a 15 sierpnia w Przylasku Rusieckim utonął 29-latek. Do tragedii nad wodą doszło jeszcze 29 czerwca w Wiśle, w której utopił się mężczyzna w wieku 49 lat. Natomiast 16 sierpnia ze zbiornika na krakowskich Bagrach strażacy wyłowili ciało 78-letniego mężczyzny.
Przy tej okazji po raz kolejny apelujemy o stosowanie się do zasad bezpieczeństwa nad wodą
– mówi Piotr Szpiech
Najważniejsze zasady dotyczące wypoczynku nad wodą to korzystanie z kąpieli tylko w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik, stosowanie się do poleceń ratowników i przestrzeganie regulaminów kąpielisk. Nie powinno się wchodzić rozgrzanym do wody, przed wejściem zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi - unikniemy wstrząsu termicznego. Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu, dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie. Przebywając nad wodą, zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może okazać się, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to niezwłocznie zaalarmujmy służby oraz inne osoby.
Alkohol i wysoka temperatura
Z danych statystycznych wynika, że jedną z najczęstszych przyczyn utonięć, jest wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Łączenie alkoholu z wysoką temperaturą i wodą, to mieszanka, która może i często skutkuje ogromną tragedią. Inne przyczyny utonięć to brawura, brak rozwagi, niewłaściwa ocena własnych umiejętności, bądź po prostu ich brak.
Z informacji ministerstwa wynika, że w Polsce „jest około 7 tysięcy ratowników zrzeszonych w 116 podmiotach mających zgodę na wykonywanie ratownictwa wodnego wydaną przez MSWiA. O bezpieczeństwo nad wodą w sezonie dba też pół tysiąca policjantów, którzy do dyspozycji mają 301 jednostek pływających”.
Według danych Komendy Głównej Policji w tym roku (od 1 kwietnia do 31 sierpnia 2023) w Polsce utonęło 259 osób. W 2022 r. w Polsce utonęło 419 osób, w tym 212 osób podczas wakacji.