Tramwaje nie dojadą do Mistrzejowic. W lipcu zamienią się pętlami [INFORMATOR]

Pętla sprzed rozpoczęcia prac. Taki widok w ciągu wakacji całkowicie przejdzie do historii fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wiadomo już, jakie zmiany zostaną wprowadzone w rozkładach jazdy w związku z zamknięciem pętli tramwajowej w Mistrzejowicach.

Pętla zostanie wyłączona z ruchu od poniedziałku 24 czerwca. W związku z tym zamknięty będzie też cały odcinek torowiska od ronda Piastowskiego.

Od tego dnia:

- linia 9 będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Nowy Bieżanów P+R – … – Rondo Grzegórzeckie – al. Pokoju – Rondo Czyżyńskie – … – Rondo Piastowskie – Os. Piastów;
- linia 14 będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Bronowice – … – Rondo Mogilskie – ul. Mogilska – al. Jana Pawła II – Rondo Czyżyńskie – … – Rondo Hipokratesa;
- linia 16 będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Bardosa – … – Rondo Piastowskie – Os. Piastów.

Taki układ będzie jednak obowiązywał tylko do momentu, w którym zakończą się prace na rondzie Mogilskim – te, z powodu których tramwaje nie kursują teraz pomiędzy rondami Mogilskim i Grzegórzeckim i wiele linii zostało skierowanych na objazdy. Wówczas to linia 14 ma kursować do os. Piastów, a linia 9 – do ronda Hipokratesa.

Linie autobusowe

W tym rejonie kursuje sporo linii autobusowych, choć tylko część z nich pokonuje cały odcinek pomiędzy rondem Piastowskim a pętlą w Mistrzejowicach. Z komunikatu dotyczącego wakacyjnych rozkładów można się już dowiedzieć, co zmieni się w częstotliwościach kursowania poszczególnych linii.

- linia 123 będzie kursować w dni powszednie co 20 min w godz. szczytu i co 40 min poza;
- linia 132 będzie kursować w dni powszednie w godz. szczytu co 15 min;
- linie 139, 159 i 182 będą kursować w soboty i dni świąteczne co 30 min;
- linia 198 będzie kursować w soboty w godz. ok. 8:00 – 18:00 i dni świąteczne w godz. ok. 9:00 – 18:00 co 60 min;
- linie 178 i 578 będzie kursować w dni powszednie co 20 min w godz. szczytu i co 30 min poza;

Pętla do zmiany

W ramach trwającej inwestycji pętla Mistrzejowice przejdzie całkowitą przebudowę. Po pierwsze, będzie ona obsługiwać dwa kierunki: tramwaje będą z niej mogły pojechać zarówno w stronę Prądnika Czerwonego, jak i w stronę Nowej Huty. Na głównym ciągu powstaną dwa perony o długości 65 m, a na pętli dwa kolejne o długości 45 m.

Więcej na temat prac przy budowie linii tramwajowej pisaliśmy tutaj:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Mistrzejowice