Tramwaje skręcą z Nowosądeckiej w stronę Bieżanowa?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jeszcze w tym roku Zarząd Dróg Miasta Krakowa ma ogłosić przetarg na przygotowanie projektu nowego łącznika tramwajowego pomiędzy ulicami Nowosądecką i Wielicką.

O potrzebie takiej inwestycji mówi się w Krakowie od dawna. Umożliwienie przejazdu tramwajów pomiędzy ulicą Nowosądecką a pętlami w Prokocimiu i Bieżanowie z jednej strony pozwoliłoby na utworzenie nowych połączeń tramwajowych, a z drugiej – stwarzałoby możliwość alternatywnego dojazdu do Bieżanowa w przypadku awarii, remontu czy wypadku na odcinku między Nowosądecką a rozjazdami przy estakadzie Lipska-Wielicka.

Kwestię braku łącznika podnosiła niedawno Akcja Ratunkowa dla Krakowa, wyliczając grzechy Trasy Łagiewnickiej przy okazji jej hucznego otwarcia. – Mimo trwających w sumie dekadę przygotowań i samej budowy Trasy Łagiewnickiej, urzędnikom nie udało się przeprowadzić tej inwestycji. Dzięki niej można by z Bieżanowa wygodniej dostać się do Zakopianki i Łagiewnik. Ostatnia wzmianka dotyczy przetargu na koncepcję, na przebudowę skrzyżowania nie ma nawet zagwarantowanych środków w Wieloletniej Prognozie Finansowej – napisali aktywiści ARdK.

Z Bieżanowa skrótem na Ruczaj

I właśnie powołując się na niedawne otwarcie Trasy Łagiewnickiej o budowę łącznika zapytał w interpelacji radny Adam Migdał. W jego ocenie stosunkowo niskobudżetowa zmiana dałaby wiele korzyści, m.in. umożliwienie szybkiego przejazdu pomiędzy Bieżanowem i Prokocimiem a Borkiem Fałęckim czy Ruczajem z pominięciem przejazdu przez Podgórze. Radny pisze też o zwiększeniu niezawodności sieci tramwajowej i o zwiększeniu efektywności nowego odcinka linii tramwajowej powstałej w ramach Trasy Łagiewnickiej.

Przetarg w tym roku

Z odpowiedzi na interpelację można się dowiedzieć, że miasto w pełni popiera postulat budowy łącznika. Pomijając wydawane we wcześniejszych latach wytyczne, dowodem na to ma być ogłoszenie przetargu na przygotowanie dokumentacji. Ma to być nie tylko sama koncepcja, ale również dokumentacja projektowa. Oprócz budowy łącznika projektanci będą musieli też przewidzieć budowę podstacji trakcyjnej. – Zgodnie z przyjętym harmonogramem ogłoszenie przetargu planowane jest w czwartym kwartale 2022 r. – zapowiada prezydent Jacek Majchrowski w piśmie do radnego.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie Bieżanów-Prokocim