Trasa Wolbromska. Którędy wjedziemy na nową drogę?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zgodnie z planem, tzw. Trasa Wolbromska ma zostać oddana do użytku w piątek 15 grudnia. Co to będzie w praktyce oznaczało dla kierowców, skoro nowa droga łączy się z budowaną wciąż północną obwodnicą Krakowa?

Informacja o tym, że zachodnia obwodnica Zielonek (czyli tzw. Trasa Wolbromska) ma zostać otwarta „w połowie grudnia”, krąży już w mediach od kilku dni. Jak informuje nas Agnieszka Ćwiertniewicz z Zarządu Dróg Wojewódzkich, planowany termin zakończenia zadania i oddania nowej drogi do użytkowania to 15 grudnia.

– Na ten dzień zakres obwodnicy Zielonek wykonany będzie kompletnie, tj. w pełnym swoim zakresie stykać się będzie z realizowanym przez GDDKiA węzłem Zielonki, objętym zakresem Północnej Obwodnicy Krakowa – precyzuje przedstawicielka ZDW. Zastrzega jednak, że to od gotowości po stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zależeć będzie dopuszczenie ruchu z Trasy Wolbromskiej na węzeł Zielonki.

O sposobie i rodzaju ruchu poprowadzonego z obwodnicy Zielonek na węzeł Zielonki decydować będzie GDDKiA wraz z wykonawcą północnej obwodnicy Krakowa, w zależności od zaawansowania robót na węźle – stwierdza Agnieszka Ćwiertniewicz. – Ruch taki odbywać się będzie na podstawie sporządzonej i zatwierdzonej przez GDDKiA czasowej organizacji ruchu – dodaje.

GDDKiA się przygotowuje

O gotowość do tej operacji pytamy również GDDKiA. Kacper Michna z małopolskiego oddziału dyrekcji podtrzymuje w tej sprawie słowa przesłane nam w pierwszych dniach listopada. – GDDKiA przygotowuje układ dróg lokalnych, który połączy się z Trasą Wolbromską. To ul. ks. Zięby, ul. Na Zielonki, ul. Na Popielówkę oraz ul. Długopolska. Przewidujemy, że te ulice będą gotowe w połowie grudnia – informuje.

GDDKiA deklaruje, że jest w stałym kontakcie z ZDW i krakowskim Zarządem Inwestycji Miejskich w sprawie organizacji ruchu. Jak dotąd, nie zostały udostępnione mapy, które pokazywałyby, jak w szczegółach miałoby to wyglądać.

Od dłuższego czasu wiadomo już natomiast, że nie ma szans na to, by równocześnie z Trasą Wolbromską został częściowo udostępniony fragment północnej obwodnicy Krakowa. – Po otwarciu Trasy Wolbromskiej przeprowadzimy analizę, czy jest możliwe i zasadne udostępnienie fragmentu S52 między węzłami Modlnica i Zielonki – stwierdza Kacper Michna.

Z kolei według informacji uzyskanych w Zarządzie Inwestycji Miejskich, nie ma planów co do tego, by otwarty został wcześniej odcinek Trasy Wolbromskiej pomiędzy ul. Pachońskiego a łącznikiem z ul. Glogera.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały