Trwa drogowa ofensywa. Rozpoczynają się modernizacje Alej, ronda Matecznego, Kamieńskiego i Półłanki

fot. Krzysztof Kalinowski

W te wakacje czekają nas modernizacje kluczowych krakowskich ulic. Drogowcy do przeprowadzenia intensywnych prac chcą wykorzystać zdecydowanie mniejszy ruch samochodowy, aby zminimalizować negatywne skutki robót.

– Co roku modernizujemy kilometry ulic, aby nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo, ale poprawić dostępność i stan techniczny infrastruktury drogowej. W tym roku, co wynika z wielokrotnie sygnalizowanych potrzeb mieszkańców, przystępujemy do naprawy kluczowych arterii komunikacyjnych, którymi codziennie przemieszczają się – nie tylko samochodami osobowymi, ale również autobusami – tysiące krakowian – mówi Marcin Hanczakowski, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Na początek Aleje Trzech Wieszczów

Już w ten czwartek rozpocznie się pierwszy etap modernizacji Alej Trzech Wieszczów. Na początek drogowcy pojawią się wieczorem na al. Słowackiego. Jak mówi Piotr Trzepak, zastępca dyrektora ZDMK ds. dróg, prace na tej ważnej arterii będą prowadzone nocami, w godzinach od 19 do 6, aby zminimalizować zmiany organizacji ruchu. Najpierw wykonawca będzie zrywał zużytą nawierzchnię, a następnie – układał nową warstwę ścieralną na pasach dla autobusów. Prace nie będą prowadzone na całej długości ulicy, a jednie ok. 100-150 metrowymi odcinkami, kierowcy będą mogli korzystać z dwóch pasów ruchu.

Do 19 lipca (wtorek) zmodernizowane zostaną buspasy na dwóch fragmentach: w pierwszej kolejności od Łobzowskiej do Lenartowicza, później od Lenartowicza do Królewskiej. Kierowcy chcący dostać się z al. Słowackiego na ul. Królewską będą musieli korzystać z objazdu wyznaczonego ul. Czarnowiejską.

Po zakończeniu prac, drogowcy przeniosą się na al. Mickiewicza. Naprawa nawierzchni będzie prowadzona na wybranych pasach jezdni. To nie koniec działań ZDMK na tej ważnej arterii komunikacyjnej Krakowa. Prace na al. Słowackiego i Mickiewicza (od Prądnickiej do Ingardena) potrwają do 4 sierpnia (czwartek).

W pierwszą sobotę sierpnia wykonawca ma przenieść się na al. Krasińskiego, gdzie do poniedziałku będzie musiał uporać się z modernizacją odcinka od skrzyżowania al. Focha do ul. Dunin-Wąsowicza. Szczegółowe informacje dotyczące tymczasowej organizacji ruchu będą podawane na stronie www.zdmk.krakow.pl.

Plan na ul. Kamieńskiego i rondo Matecznego

Pod koniec lipca ma rozpocząć się modernizacja ulicy Kamieńskiego oraz tarczy ronda Matecznego. W pierwszej kolejności drogowcy zajmą się łącznicami z al. Powstańców Śląskich oraz ul. Tischnera, które na czas asfaltowania będą zamykane. Później systematycznie będą wymieniać nawierzchnię na ul. Kamieńskiego, aż do skrzyżowania z ul. Puszkarską.

Następnie wykonawca przeniesie się na rondo Matecznego. Kierowcom komfort podróżowania obniżają nie tylko koleiny, spękania asfaltu czy wykruszenia w miejscach usuwania ubytków, dlatego nowa nawierzchnia, a pod nią specjalna siatka wzmacniająca, pojawi się na całej tarczy ronda.

–Trwają ustalenia w jaki sposób przeprowadzić sprawnie prace w tym miejscu. Jednak już teraz chcemy poinformować kierowców, że zostaną wprowadzone spore zmian w organizacji ruchu. Szczegółowe komunikaty na bieżąco będziemy publikować na stronie internetowej oraz mediach społecznościowych – mówi Piotr Trzepak.

W tym czasie prowadzone będą prace na ulicy Karola Rollego, która przebiega od ul. Krakowskiej aż do Legionów Piłsudskiego powyżej Bulwaru Podolskiego.

Prace na Półłanki

Wcześniej, bo w poniedziałek (18 lipca), drogowców będziemy mogli spotkać na ulicy Półłanki. Punktem wyjściowym będzie remont wysłużonej i w wielu miejscach pozapadanej nawierzchni, która kierowcom samochodów osobowych oraz ciężarowych służyła latami.

W pierwszej kolejności drogowcy zajmą się chodnikiem w rejonie ul. Nad Drwiną. Zmodernizowany zostanie fragment jezdni od ul. Nad Drwiną do ul. Agatowej. Prace, które mają kosztować 3,4 mln złotych, potrwają do końca sierpnia. W czasie robót należy spodziewać się lokalnych zmian w organizacji ruchu.

Zmiany w organizacji ruchu

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych modernizacjami ulic można znaleźć na stronie www.zdmk.krakow.pl oraz www.facebook.com/zdmk.krakow.pl. Informacje dotyczące zmian w kursowaniu pojazdów komunikacji miejskiej są publikowane na stronie Zarządu Transportu Publicznego www.ztp.krakow.pl.

Warto sprawdzać też stronę www.mapy.zdmk.krakow.pl