Trzeci pas ruchu na A4. Szykuje się zamknięcie autostrady

GDDKiA od poniedziałku (27 marca) będzie prowadzić prace związane z frezowaniem jezdni, kładzeniem nowej warstwy asfaltu i malowaniem tymczasowego oznakowania poziomego na autostradzie A4 na jezdni w kierunku Katowic.

Prace będą prowadzone nocami (od 20:00 do 5:00) na poszerzanym o trzeci pas odcinku pomiędzy węzłem Kraków Południe a wiaduktem w ciągu ul. Kąpielowej. Przewidywany termin zakończenia prac to połowa kwietnia, w zależności od warunków atmosferycznych.

W związku z prowadzonymi pracami kierowców będą czekały nocne utrudnienia: dostępny będzie tylko jeden pas ruchu, w nocy z 30 na 31 marca i nocą z 11 na 12 kwietnia zamknięty będzie zjazd z A4 do Krakowa, 30 marca wieczorem zamknięty będzie zjazd z „zakopianki” w kierunku Rzeszowa.

– Nie planujemy prowadzenia prac w okresie poprzedzającym święta wielkanocne i podczas samych świąt. Pierwszy etap prac skończymy 4 kwietnia rano i wznowimy je 11 kwietnia wieczorem – wyjaśnia Kacper Michna z GDDKiA.

Po zakończeniu tych prac do przeprowadzenia pozostaną roboty wykończeniowe, budowa poboczy, malowanie docelowego oznakowania poziomego, ustawienie oznakowania pionowego, zakończenie prac na ul. Dzikiej Róży. – Ze względów technologicznych nie można malować docelowego oznakowania poziomego bezpośrednio po położeniu warstwy ścieralnej asfaltu. Można to zrobić dopiero po kilku tygodniach – tłumaczy.

Dodatkowy dodatkowego pasa ruchu

Budowa dodatkowego pasa ruchu na A4 na odcinku ok 900 m rozpoczęła się w maju 2022. Inwestycja obejmuje także przebudowę zjazdu z „zakopianki” w kierunku Rzeszowa oraz budowę nowego odcinka ul. Dzikiej Róży. Poza tym przebudowane zostały sieci teletechniczne, energetyczne, wodociągowe, kanalizacja deszczowa i oświetlenie drogowe. Wybudowano również ekrany akustyczne. Planowany termin zakończenia tej inwestycji to połowa maja 2023.

Ponadto tej nocy będą znów prowadzone prace na wiadukcie w ciągu ul. Wielickiej w Krakowie, nad autostradą A4. Na wiadukcie będzie montowane rusztowanie. Utrudnienia – na jezdni w kierunku Rzeszowa od 22:00 do 5:00 ruch zostanie zawężony do lewego pasa, graniczenie prędkości do 80 km/h.