Dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne. Dla katolików są to najważniejsze dni w roku. Kościół wspomina ustanowienie Eucharystii, mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tych dniach odbywają się specjalne nabożeństwa, a piątek jest jedynym dniem w roku, kiedy nie jest celebrowana msza święta.
Wielki Czwartek
W ten dzień wspominane jest ustanowienie sakramentów: eucharystii oraz kapłaństwa. Zgodnie z tradycją, stało się to na ostatniej wieczerzy Jezusa ze swoimi uczniami. Wtedy to też Jezus nadał nowe znaczenie chleba oraz wina. Rano w kościołach katedralnych na całym świecie biskup odprawia Mszę Krzyżma, podczas której święci się oleje, służące przy udzielaniu sakramentów: chrztu, bierzmowania, kapłaństwa oraz namaszczenia chorych. Wieczorem zaś odbywa się Msza Wieczerzy Pańskiej. Podczas śpiewanego po raz pierwszy od niedzieli hymnu "Chwała na wysokości Bogu", biją wszystkie dzwony. Kolejnym charakterystycznym elementem Mszy jest obmycie nóg dwunastu mężczyznom – robi to główny celebrans. Po zakończeniu nabożeństwa z ołtarza zabierane są świece, krzyż, obrusy i mszał, a z tabernakulum ciemnicy (kaplicy adoracyjnej) zostaje przeniesiony Najświętszy Sakrament.
Wielki Piątek
Dzień ten jest wspomnieniem śmierci Jezusa na krzyżu i jest jedynym dniem, w którym nie odprawia się mszy świętej. W Wielki Piątek katolików obowiązuje ścisły post. Na nabożeństwie wieczornym jednym z najważniejszych punktów jest Liturgia Męki Pańskiej, zazwyczaj wyśpiewywana przez kałpana bądź kałanów. W tym dniu ma miejsce uroczysta modlitwa za wiernych w której Kościół modli się za siebie i cały świat, o jedność chrześcijan, za Żydów i za niewierzących. Jako że Chrystus poniósł śmierć na krzyżu, następują odsłonięcie krzyża przy trzykrotnym odśpiewaniu: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata" i odpowiedzi wiernych: "Pójdźmy z pokłonem". Następnie odbywa się procesja do Grobu Pańskiego, gdzie znajduje się Najświętszy Sakrament.
Wielka Sobota
To przede wszystkim dzień czuwania przy Bożym Grobie, gdzie symbolicznie złożone jest ciało Chrystusa. Tradycyjnie w Wielką Sobotę święcimy pokarmy, które znajdą się na wielkanocnym stole: chleb, jajka, mięsa. Po zachodzie słońca zaczyna się Wigilia Paschalna Zmartwychwstania Pańskiego. Podczas nabożeństwa poświęcony zostanie ogień, a następnie paschał (świeca) – symbol zmartwychwstania. Na paschale kapłan żłobi znak krzyża, wypowiadając przy tym słowa: „Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen”. Umieszcza się tam także pięć czerwonych gwoździ, symbolizujących rany Chrystusa. Świeca zostaje następnie wniesiona przez kapłana, którzy trzykrotnie mówi: „Światło Chrystusa”. Za drugim razem świątynie zostaje rozświetlona (wcześniej jest zupełnie ciemno). Dalsza część nabożeństwa to Liturgia Słowa z dziewięcioma czytaniami – siedem pochodzi ze Starego Testamentu, dwa z Nowego Testamentu. Po raz pierwszy od Wielkiej Środy przed Ewangelią zostanie odśpiewane Alleluja.
Po homilii rozpoczyna się trzecia część Wigilii Paschalnej. Śpiewana jest litania do Wszystkich Świętych, błogosławi się wodę, która przez cały rok będzie służyła do sakramentu chrztu. Następnie rozpoczyna się ostatnia część, czyli liturgia eucharystyczna, która przebiega jak w czasie każdej mszy. Na końcu nabożeństwa bądź w niedzielę Wielkanocną odbywa się procesja rezurekcyjna.