Tydzień Bibliotek na żywo i online. Literackie spotkania i wystawy

biblioteka fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Znajdziesz mnie w bibliotece” to motyw przewodni tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Co zatem znajdziemy w programie?

Tydzień Bibliotek potrwa od 8 do 15 maja. Biblioteka Kraków zaprasza na wydarzenia, które odbędą się zarówno na żywo, jak i online.

– Tegoroczne wydarzenie odbędzie się głównie w przestrzeni wirtualnej, ale część wydarzeń będzie miała również miejsce bezpośrednio w filiach. Przykładowo w filii przy ul. Radzikowskiego 29 czytelnicy będą mogli wziąć udział w zabawie „Książka-niespodzianka z biblioteką w tle”. Wybór lektury może nastąpić na podstawie krótkich haseł opisujących wybraną książkę skrytą w papierze – mówi Piotr Wasilewski, rzecznik Biblioteki Kraków.

„Co mogą smoki, a czego nie”

W programie znalazły się spotkania, m.in. z ilustratorką Emilią Dziubak, laureatką I edycji Nagrody Żółtej Ciżemki oraz z poetkami Małgorzatą Kulisiewicz i Barbarą Zajączkowską; wieczory autorskie z pisarkami  Anną Dziewit-Meller i Justyną Sobolewską, a także z Anną Grochowską.

Najmłodsi czytelnicy będą mogli zobaczyć spektakl „Co mogą smoki, a czego nie? Zaraz dowiesz się!” w wykonaniu aktorów z Teatru Otwartego TO czy wziąć udział w wydarzeniu literacko–podróżniczym z Borysem Tynką, przewodnikiem po Odessie.

Wystawy, filmy, rozmowy

Na bibliotecznym kanale YouTube i Facebooku zostaną opublikowane filmy promujące Bibliotekę Kraków i jej odnowione filie, a także wystawę prac malarskich członków Polskiego Związku Głuchych.

Będzie można również obejrzeć i wysłuchać nagraną rozmowę dr. Stanisława Dziedzica z Aleksandrą Kurczab-Pomianowską, żoną pisarza i tłumacza Jerzego Pomianowskiego, którego gabinet z pamiątkami można zwiedzić w Bibliotece Głównej przy ul. Powroźniczej 2.

– Zapraszamy też do obejrzenia dwóch wystaw: fotograficznej – „Andrzej Wajda w obiektywie Konrada Pollescha”, przygotowanej z okazji 5. rocznicy śmierci wybitnego reżysera w filii przy pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3oraz graficznej interpretacji opowiadania Sławomira Mrożka „Niżej" w projekcie Edyty Stajniak, pracownika ASP w Krakowie, w filii nr 49 na os. Tysiąclecia – zachęca do udziału w wydarzeniach Piotr Wasilewski.

Więcej informacji na stronie internetowej biblioteka.krakow.pl i na Facebooku Biblioteki Kraków.