Tydzień Zrównoważonego Transportu pod znakiem rowerów

Ścieżka rowerowa na Rondzie Mogilskim fot. LoveKraków.pl

– Rower, rower i jeszcze raz rower – tak program zbliżającego się Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu streścił wiceprezydent Tadeusz Trzmiel. Miasto poprzez cykl imprez chce zachęcić mieszkańców do wybierania innych środków komunikacji niż własny samochód. Tegoroczna edycja odbędzie się pomiędzy 16 a 22 września.

Po referendum nacisk na rowery

Kraków włącza się do organizowanych w całej Europie obchodów po raz piętnasty. Tym razem przy układaniu programu organizatorzy skupili się przede wszystkim na transporcie rowerowym. Mieszkańcy będą mogli m.in. wziąć udział w rajdzie, skorzystać z darmowego serwisu, zdobyć informacje o zasadach bezpiecznej jazdy, a także obejrzeć filmy prezentowane w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Filmów Rowerowych.

Dla urzędników Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to dobra okazja, by przedstawić dotychczasowe działania w tej dziedzinie, dlatego też jednym z pierwszych wydarzeń będzie tradycyjnie przejazd rowerowy z udziałem władz miasta. Rozpocznie się on we wtorek 16 września o 12.00 pod budynkiem Urzędu Miasta przy os. Zgody 2.

Wiceprezydent Trzmiel jako przykład starań miasta na rzecz zrównoważonego transportu podał m.in. budowę ścieżek rowerowych. Jak wyliczał, w tym roku zostaną jeszcze oddane odcinki wzdłuż ulic Wielickiej i Andersa oraz alej Pokoju i Bora Komorowskiego. Przypomniał też, że w ostatnich latach pieszym zostały oddane Mały Rynek, plac Szczepański, ulica Grodzka i fragment ulicy Krupniczej.

Plac Nowy jak Krupnicza?

Doprowadzenie przez mieszkańców do częściowego zamknięcia ulicy Krupniczej to przykład działań, które nabrały tempa właśnie przy okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Na jeden dzień, na próbę, zniknęły stamtąd samochody, a zamiast nich pojawiły się stoliki i donice z drzewkami. W tym roku podobna akcja zostanie przeprowadzona na Kazimierzu: 19 września samochody nie zaparkują na placu Nowym, a na ich miejscu powstaną „miniparki”. – Być może i plac Nowy w ciągu najbliższych lat doczeka się takich rozwiązań, jak ulica Krupnicza – powiedział wiceprezydent Trzmiel.

Ostatni dzień obchodów to zawsze Europejski Dzień bez Samochodu. – W przeciwieństwie do lat ubiegłych, nie zamykamy żadnej ulicy – poinformowała Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa. W tym dniu będzie można bez opłat jeździć komunikacją miejską. Z darmowego przejazdu na podstawie jednego dowodu rejestracyjnego będzie mogło skorzystać tyle osób, na ile zarejestrowany jest pojazd.