Już w ten piątek premiera spektaklu „Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1979” w Teatrze Słowackiego.
„Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1979” to projekt Wojciecha Farugi i Magdaleny Fertacz inspirowany „Baśniami tysiąca i jednej nocy” oraz życiem i twórczością Oriany Fallaci.
Twórcy spektaklu poprzez pryzmat starych perskich opowieści przyglądają się islamskiej rewolucji irańskiej z 1979 roku.
– Zainteresowałem się tym tematem w trakcie podróży do Iranu. Odkryłem, jak bardzo nieświadomi jesteśmy ile toposów i motywów europejskiej kultury ma swoje źródła w Iranie. Moim zdaniem przedstawienie jest opowieścią o tym, co się dzieje gdy świecka władza łączy się z władza religijną. Tak naprawdę to historia o tym, że „papież zostaje prezydentem” – zaznacza reżyser spektaklu, Wojciech Faruga.
Fallaci niczym Szeherezada
Punktem wyjścia jest tu wizyta Oriany Fallaci w Teheranie. Celem reporterki jest przeprowadzenia wywiadu z ajatollahem Chomeinim. Włoska dziennikarka i pisarka spędziła w mieście kilka nocy, ale podczas jednej z nich jej bezpieczeństwo było szczególnie zagrożone – po tym, jak ośmieliła się zdjąć z głowy czador i odsłonić włosy w obecności charyzmatycznego duchownego.
I tak w spektaklu, Fallaci niczym współczesna Szeherezada, siłą opowieści będzie walczyć o swoje prawo do życia.
– Nasza opowieść jest uniwersalna. Wydaje mi się, że gdyby nie doszło do rewolucji islamskiej w Iranie, nie powstałaby książka i serial „Opowieść podręcznej”. Ta historia została tylko przeniesiona i ubarwiona na grunt amerykański – zaznacza Faruga.
W roli Ajatollaha wystąpi Andrzej Grabowski (na zmianę z Tadeuszem Ziębą), w roli Oriany Fallaci - Marta Konarska. Na scenie zobaczymy również m.in. Jerzego Światłonia, Daniela Malchara czy Alinę Szczegielniak.
Premiera spektaklu już w najbliższy piątek, 26 marca.
– „Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1979” to prapremiera, nowy tekst zamówiony przez teatr, napisany przez Magdę Fertacz. Pomimo pandemii, zagramy nasz spektakl, który będzie dostępny online – mówi Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru Słowackiego.
Spektakl będzie można obejrzeć na platformie Play Kraków o godzinie 19.00. Aby zobaczyć przedstawienie, widzowie muszą wykupić specjalny kod dostępu.