Trzecia fala pandemii. Nowe obostrzenia

fot. Adam Guz/KPRM

Rząd podtrzymuje dotychczas obowiązujące obostrzenia i wprowadzana kolejne. Salony fryzjerskie i kosmetyczne od najbliższej soboty zostaną zamknięte do 9 kwietnia. Ponadto żłobki i przedszkola będą nieczynne z wyjątkiem dla dzieci służb porządkowych i medycznych.

- Obecna sytuacja epidemiczna wymusza na nas podjęcie decyzji jeszcze bardziej zaostrzającej, na zasadzie pewnego hamulca, który dociskamy w sytuacji krytycznej. Nie możemy sobie teraz pozwolić na myślenie logiką, jak staraliśmy się to robić jeszcze w styczniu – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od najbliższej soboty 27 marca będą obowiazywać nowe zasady bezpieczeństwa. Obostrzenia będą obowiązywać przez dwa tygodnie, do 9 kwietnia.

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte. Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób: 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2, 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

– Dodatkowo rekomendujemy najbliższe Święta Wielkanocne w wąskim gronie domowników. Namawiamy też do pracy zdalnej – podkreślił Adam Niedzielski.

comments powered by Disqus