Uchodźcy wojenni znajdą schronienie w Eximius Park w Zabierzowie [ZDJĘCIA]

Od 30 marca na terenie kompleksu Eximius Park (dawniej Kraków Business Park) działa punkt recepcyjny dla Ukraińców. Na jego potrzeby zaadaptowano ok. 940 metrów kwadratowych powierzchni. Znajdzie w nim schronienie 150 osób.

W miarę rosnących potrzeb liczba ta może zostać zwiększona do 200 osób. Obywatele Ukrainy będą mieć do dyspozycji między innymi dwa wyposażone aneksy kuchenne i pełne zaplecze sanitarne,  pokój dla matki z dzieckiem, pokój zabaw dla starszych dzieci czy pokój dla seniorów. Pokoje wyposażone są w miejsca do odpoczynku, zaplanowano także przestrzeń umożliwiającą przechowywanie rzeczy oraz izolatkę. Potrzebujący mogą skorzystać z przygotowanej dla nich przez darczyńców szafy z ubraniami. Na terenie kompleksu znajduje się strefa rekreacji i boisko sportowe, z których także będą mogli skorzystać goście z Ukrainy.

W przygotowanie tego miejsca, swoistej bezpiecznej przystani, dla osób przebywających długą drogę zaangażowały się różne podmioty, zarówno organizacje pozarządowe, firmy prywatne, jak i indywidualni ludzie o wielkim sercu.  Nieocenionym wsparciem okazała się pomoc międzynarodowej fundacji Save the Children, która wraz z firmą Ikea wyposażyła przestrzenie dla dzieci. Dzięki darowiznom firm takich jak Amazon, Biedronka czy Maspex zgromadzono zapasy żywności i środków higienicznych. Punkt jest czynny 24 godziny na dobę.

Wsparcie dla punktu na dworcu głównym

– Cieszymy się, że możemy pomagać – mówi Katarzyna Peto-Ziemkiewicz, dyrektor operacyjny Eximius Park. – I jesteśmy wdzięczni, wszystkim którzy przyłączyli się do tej akcji, naszym najemcom za życzliwość i wsparcie inicjatywy utworzenia punktu pomocy na terenie kompleksu, całemu zespołowi First Property Poland, który podarował ubrania, wyposażając ogólnodostępną szafę dla naszych gości. Szczególne podziękowania dla zarządcy obiektu, firmy Gegenbauer, której pracownicy w ekspresowym tempie wykonali przebudowę instalacji sanitarnych i zamontowali dodatkowe prysznice – podkreśla.

30 marca punkt otworzył wojewoda malopolski Łukasz Kmita. – Miejsce wyróżnia się harmonią otoczenia, dużym potencjałem. Jest również doskonale skomunikowane z Krakowem. Będzie stanowiło wsparcie dla punktu recepcyjnego działającego na krakowskim dworcu PKP. Chcieliśmy, aby mogli w tym otoczeniu odpocząć, przygotować się i zaplanować dalsze kroki – wyjaśnia Kmita.