UEK zrealizuje potężną inwestycję na 100-lecie [WIZUALIZACJE]

Uniwersytet Ekonomiczny ogłosił wyniki konkursu architektonicznego na realizację jubileuszowego budynku dydaktyczno-konferencyjnego. W 2025 roku rozpocznie się budowa nowego obiektu. Koszt inwestycji to 110 mln zł.

W dwuetapowym międzynarodowym konkursie architektonicznym wygrało krakowskie biuro DDJM Architekci. To firma odpowiedzialna m.in. za projekt pobliskiego kompleksu biurowego Unity Centre.

Budynek zostanie umieszczony na kampusie uniwersytetu, w pobliżu pawilonu finansów. W środku zostaną zlokalizowane pomieszczenia dydaktyczne i biurowe, w tym duża aula na 500 miejsc. Poza tym znajdziemy tam pomieszczenia zaplecza gastronomicznego, pokoje gościnnie dla wykładających naukowców, a także sale dla lokalnego centrum informatyki.

– Jesteśmy uniwersytetem, który szybko się rozwija. Przybywa nam studentów, lecz zarazem infrastruktura od lat nie była rozbudowywana. Dla komfortów studentów i pracowników potrzebujemy nowych przestrzeni – mówi nam Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego.

Rektor wskazuje również na potrzebę przyciągnięcia zagranicznych gości za mury uniwersytetu. – Chcemy przyciągać zagranicznych studentów i badaczy, a do tego potrzebna jest nam odpowiednia infrastruktura. To już się dzieje, ale żeby to robić na większą skalę, potrzebujemy więcej przestrzeni – tłumaczy. Dodaje, że UEK czuje odpowiedzialność za miasto, a nowa inwestycja będzie jego cześcią.

Budowa obiektu ma ruszyć w 2025 roku, czyli w 100-lecie Uniwersytetu Ekonomicznego. Koszt inwestycji to ok. 110 mln zł. – Uczelnia jest w bardzo dobrej sytuacji inwestycyjnej. Mamy sporo pieniędzy w budżecie inwestycyjnym. Zapewne już teraz bylibyśmy w stanie ten budynek wybudować, ale musimy poczekać na wykonanie stosownych ustaleń – dodał rektor.

– Musimy się odpowiednio przygotować do inwestycji, pozyskać niezbędne zgody i pozwolenia budowlane. Zakładamy, że w ciągu 2 lat z tym wszystkich się uporamy i ten budynek zacznie piąć się w niebo – podsumował Stanisław Mazur.

Centrum Obsługi Studentów. „Znikną wszystkie dziekanaty”

Za kilka tygodni zostaną ogłoszone wyniki konkursu architektonicznego dla projektu Centrum Obsługi Studentów UEK. – To będzie najnowocześniejsze centrum obsługi studentów w Polsce – powiedział nam rektor Stanisław Mazur.

Kilkupiętrowy budynek zostanie zlokalizowany bezpośrednio przy ul. Rakowickiej, po lewej stronie od wjazdu na teren kampusu w miejscu starych baraków. – Znikną wszystkie dziekanaty i zaczną działać w tym obiekcie. Studenci będą mogli załatwiać swoje sprawy w jednym miejscu – mówi rektor.

Uczelnia w ciągu dwóch tygodni wybierze już wykonawcę inwestycji. – Zakładamy oddanie budynku do użytkowania w perspektywie półtora roku – dodał rektor.