UJ będzie miał nową bazę sportową

fot. LoveKraków.pl

Za około dwa lata studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego będą mieli do dyspozycji nowoczesną bazę sportową. Na kampusie UJ w Pychowicach powstaną m.in. boiska i korty tenisowe. – Przetarg na budowę zaplecza sportowego zostanie rozpisany w drugim kwartale tego roku – informuje Adam Koprowski z biura prasowego UJ.

Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego będą mieli do dyspozycji nowoczesną bazę sportową. Na kampusie UJ w Pychowicach powstaną m.in. boiska i korty tenisowe. – Przetarg na budowę zaplecza sportowego zostanie rozpisany w drugim kwartale tego roku – informuje Adam Koprowski z biura prasowego UJ.

Zajęcia z wychowania fizycznego są obecnie prowadzone w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu przy ul. Piastowskiej. – Ponieważ posiadana baza sportowa nie jest wystarczająca, uczelnia jest zmuszona wynajmować dodatkowe obiekty. Pociąga to za sobą znaczne środki finansowe – mówi Koprowski.

– Na kampusie studiuje prawie połowa naszych studentów. Obiekty sportowe były od samego początku planowane w ramach tej wieloletniej inwestycji. Naturalną koleją rzeczy jest teraz uzupełnienie istniejących tam obiektów o kolejne funkcje – wyjaśnia kanclerz UJ Monika Harpula.Co zbudują?

W ramach inwestycji u zbiegu ulic Łojasiewicza, Poletkowej i Gronostajowej powstanie dwukondygnacyjny budynek, w którym znajdzie się miejsce na siłownię, pomieszczenia fitness, szatnie z węzłami sanitarnymi, zaplecze, salę konferencyjną i trybuny z 330 miejscami.

W planach są również boiska do piłki nożnej, rugby, koszykówki i siatkówki plażowej, korty tenisowe oraz elementy małej architektury – siłownia zewnętrzna, ławki, stoły szachowe i do ping-ponga..

– Działki, na których wyrośnie sportowy kompleks, stanowią obszar o istotnych walorach przyrodniczych, dlatego UJ zlecił dodatkową ekspertyzę ekologiczną. Dokument przygotowany przez specjalistów z Fundacji Botaniki Polskiej im. Władysława Szafera zawiera szereg sugestii, które zostaną zrealizowane – mówi Koprowski.

– Uczelni zależy na utrzymaniu walorów ekologicznych. Dodatkowo w celu powiększenia terenów zielonych pozyskaliśmy od osób prywatnych sąsiednie działki o powierzchni pół hektara – informuje Monika Harpula.

Przetarg na budowę zaplecza sportowego zostanie rozpisany w drugim kwartale tego roku. Obiekty mają być gotowe w 18 miesięcy od dnia zawarcia umowy z wykonawcą. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założonym harmonogramem, inwestycja powinna być sfinalizowana na początku 2022 roku.