Ulice Zawiłą i Kobierzyńską połączy rondo

fot. Krzysztof Kalinowski

Pięć firm jest chętnych, by zaprojektować nowe rondo u zbiegu ulic Kobierzyńskiej i Zawiłej. Zarząd dróg za półtora roku chce mieć gotowy projekt i zezwolenie na realizację.

To jedno z kilku rond, które mają powstać na ul. Zawiłej i z jednej strony usprawnić ruch w tym rejonie, a z drugiej – poprawić poziom bezpieczeństwa (o tych planach pisaliśmy szerzej TUTAJ). Miasto ma w tegorocznym budżecie stosunkowo niewielkie środki na ten cel, bo niecałe 133 tys. zł. Zadanie jest jednak rozpisane na kolejne lata, do roku 2026.

– Nam zależy przede wszystkim na tych u zbiegu z ul. Kobierzyńską oraz z ul. Komuny Paryskiej, ponieważ jest tam słaba widoczność – mówi Tadeusz Murzyn, przewodniczący Rady Dzielnicy X Swoszowice. W jego ocenie niepotrzebne jest natomiast rondo na połączeniu z ul. Skośną.

Zdaniem radnego miejskiego Michała Starobrata ronda powinny możliwie szybko powstać i nie ma co tutaj liczyć na to, że uda się jakąś część tego zadania przerzucić na deweloperów budujących w pobliżu swoje inwestycje. – Poprawa komunikacji na ul. Zawiłej jest potrzebna tu i teraz, miasto powinno to jak najszybciej wykonać – komentuje radny.

Pierwsze rondo – są chętni na projektowanie

Zarząd Dróg Miasta Krakowa otworzył w środę oferty na przygotowanie dokumentacji projektowej ronda u zbiegu z ul. Kobierzyńską. Miał na ten cel niecałe 239 tys. zł. Zgłosiło się pięć firm i dwie z nich zmieściły się w budżecie.

Jeśli nie stanie się nic nieprzewidzianego i uda się wybrać zwycięską firmę, będzie ona miała 18 miesięcy na przygotowanie projektu i uzyskanie decyzji ZRID.

Według przygotowanej wcześniej koncepcji, ma tam powstać rondo z jednym pasem ruchu, z chodnikami po każdej ze stron i wyspami azylu na każdym z wlotów. Tych wlotów będzie cztery, ponieważ do skrzyżowania zostanie doprowadzona również ul. Orleańska, co wymaga nieznacznego przesunięcia jej początkowego odcinka.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki Swoszowice
News will be here