Unity Centre na ostatniej prostej. „Szkieletor” znika pod elewacją [ZDJĘCIA]

Budowa Unity Centre - stan z II połowy listopada fot. Krzysztof Kalinowski, Julia Ślósarczyk

Na budynku Unity Tower, czyli dawnym „Szkieletorze”, stopniowo montowane są elementy elewacji. Do końca roku, zgodnie z umową z miastem, cała inwestycja ma osiągnąć stan surowy zamknięty.

Budowa w niczym nie przypomina już tego stanu, jaki opisywaliśmy po poprzedniej wizycie, pod koniec ubiegłego roku. Tylko jeden budynek miał docelową wysokość, a prace przy wieży koncentrowały się na najniższych piętrach. Krakowianie mogli oglądać niemal cały metalowy szkielet, pamiętający lata 70. Teraz nowe budynki powstałego kompleksu są już prawie gotowe.

Biurowiec jako pierwszy

Od strony Uniwersytetu Ekonomicznego powstał dziewięciokondygnacyjny biurowiec University Office. Prace przy nim są najbardziej zaawansowane. – Budynek jest praktycznie ukończony, jest w trakcie prób instalacyjnych i podpisywania umów z dostawcami mediów – mówił nam w listopadzie Marcin Mróz z IAZ Management.

Inwestor przygotowuje konstrukcję budynku i wyposaża w pełni części wspólne. Wykończenie powierzchni biurowych będzie już zadaniem najemców. Dlatego do przyszłych biur przechodzimy już po docelowej wykładzinie, ochronionej tymczasowo kartonami. Drzwi, windy czy poręcze są już zamontowane i oklejone folią. Część wejść pozostaje zamknięta, by przechodzący pracownicy nie uszkodzili niechcący gotowych już ścian.

Cztery gwiazdki

Bliżej ul. Lubomirskiego powstał hotel, przeznaczony głównie dla klientów biznesowych. Jego operatorem będzie sieć Radisson i obecnie trwają jeszcze ustalenia dotyczące wyposażenia pokoi. Będzie ich łącznie 230, w czterogwiazdkowym standardzie.

Ten sam operator najprawdopodobniej będzie zarządzał najmniejszym budynkiem kompleksu, od strony ul. Beliny-Prażmowskiego. W Unity Residence znajdą się apartamenty na wynajem.

Chętnych nie brakuje

Do tej pory podpisane zostały umowy najmu obejmujące ponad 60 procent dostępnej powierzchni. – Nasz kompleks cieszy się dużym zainteresowaniem najemców. Prowadzimy rozmowy i zakładamy, że w najbliższym czasie ten poziom osiągnie 90 procent – mówi Magdalena Zielińska-Warszawa z IAZ Management.

Największym zainteresowaniem cieszą się najwyższe piętra. Zaskoczeniem okazało się natomiast zapotrzebowanie na duże powierzchnie w sześciokondygnacyjnym biurowcu Eastern Office Building zbudowanym od strony ronda Mogilskiego. Pierwotnie zakładano, że duże piętra trzeba będzie dzielić pomiędzy kilka firm. Okazało się, że korporacje walczyły o miejsce i decydowały się na najem całych poziomów. Na jednym może równocześnie pracować ok. 200 osób.

Montują elewację

Największe zainteresowanie, co zrozumiałe, budzi „wieża”, czyli Unity Tower. Jest wyższa od dawnego „Szkieletora”, osiągnęła 102,5 m wysokości. Nie licząc górujących nad Nową Hutą kominów, jest to najwyższy budynek w Krakowie. Ma 27 naziemnych kondygnacji, a na dwóch najwyższych ma się znaleźć restauracja z tarasem widokowym. Poprowadzi tu osobna winda.

To będzie ogromny atut, biorąc pod uwagę fakt, że przy dobrej pogodzie widać stamtąd niemal całe miasto – zarówno Wawel czy kościół Mariacki, jak i nawet bardziej oddalone osiedla Nowej Huty, obydwu Prądników czy Bronowic. Najemca restauracji również został już wybrany.

Na górę wjeżdżamy zewnętrzną, techniczną windą. Docelowo będą tam prowadzić szyby windowe dobudowane od tylnej strony budynku. Dwie kondygnacje będą pełnić funkcję techniczną – znajdą się tam wszystkie potrzebne instalacje.

Teraz trwa etap, który całkowicie zakończy etap skojarzeń z dawnym „Szkieletorem”. Montowane są gotowe elementy elewacji biurowca. W najbliższym czasie budynek osiągnie więc swój docelowy wygląd.

Co na dole?

Plac pomiędzy budynkami ma być otwarty dla wszystkich i służyć nie tylko pracownikom kompleksu, ale też okolicznym mieszkańcom czy studentom Uniwersytetu Ekonomicznego. Na dolnych kondygnacjach budynków znajdą się lokale, a w nich m.in. sklep spożywczy, przychodnia, kawiarnie i restauracje, fryzjer czy drogeria.

Pod całym kompleksem powstał wspólny, dwukondygnacyjny parking podziemny.

Kiedy koniec?

– Stan surowy zostanie osiągnięty jeszcze w tym roku. Terminy wynikające z umowy gwarantują odbiór budynków na przestrzeni pierwszej połowy przyszłego roku i wtedy pojawią się tu pierwsi najemcy – mówi Iwona Furmanik z firmy Treimorfa.

To, kiedy kompleks zacznie funkcjonować na pełnych obrotach, zależy od tego, ile czasu zajmie najemcom zaadaptowanie pomieszczeń do swoich potrzeb i przeprowadzenie się do nowej lokalizacji. Wszystko to jednak powinno się zmieścić w przyszłym roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki
comments powered by Disqus