W Bieżanowie stanęły zamykane boksy na rowery

fot. Piotr Salawa

Przy przystanku kolejowym Kraków Bieżanów Drożdżownia stanęły boksy rowerowe. Można tam bezpiecznie pozostawić rower i pojechać dalej pociągiem. Czy to rozwiązanie się sprawdzi?

Projekt zakładający ustawienie takich zamykanych garaży wygrał w 2016 roku głosowanie w budżecie obywatelskim. Na realizację trzeba było poczekać – konstrukcja została zamontowana przez Zarząd Transportu Publicznego w minionym tygodniu.

– To jest test, czy ludzie zechcą z takich boksów korzystać. Jeśli tak, to jest to rozwiązanie dedykowane wszystkim wykluczonym komunikacyjnie Polakom, takim jak ja i moi sąsiedzi na Złocieniu. Tym, dla których najbliższy przystanek, z którego mogą się wygodnie dostać do pracy czy szkoły, jest na tyle oddalony, że nie opłaca się tam iść piechotą – stwierdza Marcin Szymański, twórca idei inteligentnych garaży rowerowych.

Jak mówi, poszukiwanie tego rodzaju pomysłu było odpowiedzią na bezskuteczne starania w instytucjach miejskich o ustawienie w rejonie albo stacji rowerów Wavelo, albo zamykanej wiaty na rowery. W pewnym momencie opisał swoją propozycję na Facebooku, a pomysł podchwycił jeden z mieszkańców, który następnie zgłosił to do budżetu obywatelskiego.

Miejscożerne

To pierwsze takie rozwiązanie w Krakowie. Czemu nie wystarczyło ustawienie zwykłych stojaków czy zadaszonej wiaty? – Rower można łatwo ukraść lub okraść. Widzimy dużo przypiętych kół, od których została odpięta cała reszta roweru, a co dopiero jeśli chodzi o światło, licznik czy kask – argumentuje Szymański. Dodaje, że boksy pozwalają też uchronić rower przed niszczeniem przez złe warunki atmosferyczne.

Fundacja Underground, która zrealizowała pomysł, reklamuje go jako prosty w obsłudze, darmowy dla użytkownika i ekologiczny – bo zasilany  energią słoneczną.

Jest też minus, którego trudno nie zauważyć. Boksy zajmują zdecydowanie więcej miejsca, niż w przypadku standardowych rozwiązań. Na takiej powierzchni można byłoby zmieścić o wiele więcej jednośladów. Gdyby takie urządzenie stanęło przy bardziej popularnym przystanku niż Kraków Bieżanów Drożdżownia, prawdopodobnie szybko okazałoby się, że jest permanentnie zajęte. Kontrprzykładem może tu być piętrowy parking rowerowy przy dworcu autobusowym - tyle, że tamten umiejscowiony jest w ruchliwym i monitorowanym miejscu, co zmniejsza ryzyko kradzieży lub zniszczenia.

Jak używać

W boksach zainstalowanych w Bieżanowie zmieści się pięć rowerów. By skorzystać, należy z maksymalnie półgodzinnym wyprzedzeniem zarezerwować sobie miejsce, dzwoniąc pod numer 785209205. System automatycznie przypisze jedno miejsce do naszego numeru telefonu. Po przyjeździe na miejsce wysyłamy sms ze swoim hasłem, dzięki czemu możemy już otworzyć drzwi do boksu.

Rower można pozostawić do godziny 3 w nocy. Wówczas drzwi automatycznie się otwierają, co ma wymusić na użytkownikach, by nie pozostawiali rowerów na dłużej ani nie próbowali używać boksów do przechowywania innych przedmiotów.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim