W Krakowie podatki płaci prawie 700 tys. osób

fot. Julia Ślósarczyk

O ponad 10,5 tys. wzrosła liczba osób, które rozliczają podatek w Krakowie.

Z danych zaprezentowanych dziś przed przedstawicieli krakowskiego magistratu wynika, że w tym roku w mieście przybyło ponad 10,5 tys. nowych podatników. Dla porównania w 2022 roku liczba osób rozliczających się w stolicy Małopolski wzrosła o 33,5 tys. Aktualnie każdy podatnik, który rozlicza się na terenie Krakowa, wnosi do miejskiej kasy prawie 3 tys. zł.

Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa podczas konferencji prasowej przyznał, że widać spadek dynamiki przyrostu nowych podatników. Stwierdził, że najprawdopodobniej doszło do nasycenia liczby osób, które mogłyby rozliczać się z podatków na terenie miasta. Podkreślił, że trzeba będzie ponownie sprawdzić potencjał podatkowy.

– Przez te wszystkie lata myślę, że osiągnęliśmy bardzo dobry efekt. Dzięki naszym akcjom w Krakowie przybyło prawie sto tysięcy podatników – zaznaczył Bogusław Kośmider. Podał dane, z których wynika, że w 2011 roku Kraków miał 583 tys. podatników, a największy wzrost nastąpił od 2019 roku, kiedy to Karta Krakowska dawała bonus w zakupie biletów miesięcznych na komunikację publiczną.

– Planujemy dalsze utrzymanie zniżki na transport publiczny, ale także wprowadzenie dodatkowych bonusów do miejskich instytucji kultury. Liczymy również na pozytywną decyzję wojewody, która umożliwiłaby nam wprowadzenie niższych opłat za parkowanie w strefie. To nie koniec planowanych rzeczy: chcemy umożliwić wypożyczanie rowerów miejskich dla posiadaczy Karty Krakowskiej czy dać możliwość płacenia za różne usługi z poziomu aplikacji – wymieniał Rafał Perłowski, wicedyrektor magistrackiego wydziału komunikacji społecznej.

Na spotkaniu z mediami obecny był nowy poseł Rafał Komarewicz, który wcześniej sprawował funkcję przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. Przypomniał, że to przez rządową reformę podatków (zerowy PIT dla osób poniżej 26. roku życia czy obniżenie stawki PIT z 17 na 12 proc.) samorządy nie mogą spiąć budżetów. Zadeklarował, że nowa koalicja rządowa powinna dążyć do tego, aby rekompensata była przydzielana gminom w sposób transparentny.