W Krakowie powstanie skwer Kory Jackowskiej

Skwer u zbiegu ulic Bolesława Prusa i Juliana Fałata zostanie nazwany imieniem Olgi Jackowskiej – „Kory” fot. LoveKraków.pl

Radni zdecydowali: skwer u zbiegu ulic Bolesława Prusa i Juliana Fałata zostanie nazwany imieniem Olgi Jackowskiej – „Kory”.

Z wnioskiem o nazwanie skweru wystąpiła Rada Dzielnicy VII Zwierzyniec.

–  Olga Jackowska – „Kora” była wybitną artystką, której biografia oraz twórczość w znacznym stopniu związane były z Krakowem. Nazwanie skweru u zbiegu ul. Juliana Fałata i ul. Bolesława Prusa imieniem artystki będzie stanowić hołd dla jej twórczości oraz związków z miastem – czytamy w projekcie uchwały.

Nazwa uzyskała pozytywną opinię Zespołu ds. Nazewnictwa Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa.

Radni Dzielnicy Zwierzyniec zaznaczali, że umiejscowienie i sposób zagospodarowania zrewitalizowanego w ostatnich latach skweru daje możliwość organizacji na jego terenie lokalnych wydarzeń kulturalnych, które kultywowałyby pamięć o artystce i jej dorobku.

Podczas dzisiejszej sesji radni jednogłośnie podjęli decyzję w sprawie nazwania skweru imieniem Kory Jackowskiej.

Ikona polskiej muzyki rockowej

„Kora”, czyli Olga Aleksandra Sipowicz z domu Ostrowska, primo voto Jackowska, urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie. Jackowska to ikona polskiej muzyki rockowej.

Jako nastolatka była związana z krakowskim środowiskiem artystycznym i hippisowskim. Przyjaźniła się z Piotrem Skrzyneckim, Jerzym Beresiem, Wiesławem Dymnym, Krystyną Zachwatowicz i Piotrem Markiem. Po maturze poznała Marka Jackowskiego, który był jej pierwszym mężem. Przez prawie dwa lata pracowała jako psychoterapeutka w Klinice Psychiatrii Dziecięcej w Krakowie.

Wokalistka i autorka tekstów w latach 1976 – 2008 była wokalistką legendarnego zespołu Maanam. Do największych przebojów grupy należą m.in. „Kocham cię kochanie moje”, „Wyjątkowo zimny maj”, „Boskie Buenos”, „Nic dwa razy”, „Się ściemnia” czy „Krakowski spleen”.

Kora zmarła 28 lipca 2018 roku w Bliżowie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec