W Krakowie stanie „patriotyczna ławka”. Miejsce na razie nieznane

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Bank Gospodarstwa Krajowego przygotowuje się do ustawienia w Krakowie jednej ze słynnych już instalacji, zwanych „patriotycznymi ławkami”.

Pierwsze konstrukcje zostały ustawione jeszcze w sierpniu i dość szybko stały się przedmiotem żartów w internecie. Temat wykorzystał też podczas wystąpienia na Campusie Polska Przyszłości Donald Tusk, odczytując przed zgromadzonymi 15-punktowy regulamin korzystania z ławki.

Bank Gospodarstwa Krajowego wyjaśniał, że instalacje są częścią akcji informacyjno-promocyjnej poświęconej inwestycjom, których realizację wspomaga. Miały stanąć w każdym z 16 województw.

Początkowo kontrowersje budziła przede wszystkim kwota – stworzenie jednej ławki kosztowało 100 tysięcy zł netto. Z czasem pojawiły się jeszcze informacje o jakości wykonania: w Poznaniu elementy konstrukcji w kształcie konturów Polski zostały uszkodzone przez deszcz, w innych miastach też pojawiły się różne usterki.

Jest plan

BGK zapowiedział, że instalacje będą stały do końca listopada. Kiedy miesiąc temu pytaliśmy o to, czy i gdzie taka ławka zostanie ustawiona w Krakowie, uzyskaliśmy odpowiedź, że jeszcze nie zapadły decyzje w sprawie szczegółów. Teraz plan już jest, ale bank nie chce go na razie ujawniać. – Jesteśmy w trakcie załatwiania formalności związanych z ustawieniem instalacji – informuje Anna Czyż, rzeczniczka prasowa BGK. Zastrzega jedynie, że nie będzie to plac Wielkiej Armii Napoleona – a taka potencjalna lokalizacja pojawiała się w nieoficjalnych dyskusjach.