W pigułce o Radzie Miasta Krakowa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W jakich sprawach decydują radni? Jaka jest rola komisji Rady Miasta Krakowa? Co oznacza, że Rada Miasta Krakowa jest władzą uchwałodawczą? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w poniższym tekście.

Ponad sześć miesięcy temu podczas pierwszej sesji Rady Miasta Krakowa IX kadencji radni rozpoczynali pracę na rzecz Krakowa i jego mieszkańców ślubując słowami: "Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców". W trwającej obecnie kadencji Rada Miasta Krakowa to 43 radnych, którzy są wybierani w wyborach bezpośrednich. Kadencja Rady Miasta trwa 5 lat licząc od dnia wyboru.

Czym zajmuje się Rada Miasta Krakowa?

Mówiąc najprościej: rada uchwala i kontroluje. Radni obradują na sesjach zwyczajnych i nadzwyczajnych zwoływanych przez Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. Sesje odbywają się raz na dwa tygodnie, są otwarte dla publiczności, obrady można też śledzić online. Rozstrzygnięcia podejmowane są w formie uchwał. Radzie w pracy pomagają powoływane przez nią komisje. W obecnej kadencji, działa osiemnaście stałych komisji. Pełnią one funkcje: doradcze, inicjujące działania rady, opiniodawcze oraz kontrolne.

W jakich sprawach decydują radni?

Rada Miasta Krakowa decyduje we wszystkich sprawach pozostających w zakresie działania miasta, o ile ustawy nie stanowią inaczej. Co to oznacza dla mieszkańca Krakowa? To radni miasta uchwalają m.in.: statut miasta, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, a także budżet miasta. Radni ustalają również kierunki działania prezydenta oraz decydują o wysokości sumy, do jakiej prezydent może samodzielnie zaciągać zobowiązania. Radni ustalają też wysokość podatków i opłat (w ustawowo określonych granicach). Mogą również wnioskować do prezydenta o sprawozdania z realizacji uchwał oraz za pomocą interpelacji zapytać go o sprawy dotyczące miasta i jego mieszkańców.

Radni mogą tworzyć kluby radnych. Głównym zadaniem każdego z klubów jest wsparcie w wykonywaniu mandatu radnego. W tej kadencji działają cztery kluby radnych. Na bazie struktury politycznej Rady Miasta Krakowa powołuje się członków Komisji Głównej. Wybrani do niej zgodnie z zasadą parytetu radni reprezentują stanowiska swoich klubów.

Rada Miasta jako władcza uchwałodawcza działa poprzez podejmowanie przez radnych uchwał i rezolucji (czyli uchwały mającej charakter deklaracji, oświadczenia lub wniosku). Podjęcie lub odrzucenie uchwały poprzedza procedura od przygotowania projektu uchwały, potem jego opiniowanie, poprawki i autopoprawki, dyskusje w trakcie sesji – aż do głosowania.

Tytuły i odznaczenia

Rada Miasta Krakowa nadaje również najwyższe odznaczenie Krakowa – medal Cracoviae Merenti oraz najwyższe wyróżnienie – tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Kontakt z radnymi

I nie zaszkodzi przy tej okazji przypomnieć, że mieszkańcy uczestniczą w sprawowaniu władzy w mieście pośrednio. Są reprezentowani jako wyborcy poprzez radnych. Dlatego zachęcamy do kontaktu z radnymi. Informacje o dyżurach i spotkaniach można znaleźć na stronie www.rmk.krakow.pl. Zachęcamy też do zaglądania na profile RMK na facebooku, instagramie oraz platformie X.