W tunelach Trasy Łagiewnickiej pojawiła się straż pożarna [ZDJĘCIA, VIDEO]

fot. Trasa Łagiewnicka

Próby bezpieczeństwa przeciwpożarowego w tunelach Trasy Łagiewnickiej zakończyły się pozytywnie – poinformował LoveKraków.pl Krzysztof Migdał, członek zarządu spółki odpowiedzialnej za budowę.

W ostatnim tygodniu czerwca Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie otrzymała zgłoszenie o zakończeniu realizacji systemów przeciwpożarowych w tunelach drogowych oraz tramwajowym nowo wybudowanej Trasy Łagiewnickiej.

System pod kontrolą

– W pierwszej kolejności strażacy otrzymali kompletną dokumentację związaną z elementami pożarowymi, aby następnie mogli przeprowadzić kontrolę funkcjonowania systemu przeciwpożarowego. Podczas takich testów sprawdza się skuteczność urządzeń odpowiedzialnych za oddymianie, prawidłowe działanie czujek, systemów dźwiękowych oraz świetlnych. Dla nas kluczowe jest sprawdzenie czy elementy włączają się w odpowiedniej kolejności – mówi Krzysztof Migdał, członek zarządu spółki Trasa Łagiewnicka.

Przedstawiciel inwestora mówi, że wszystkie zamontowane systemy przeszły pozytywnie kontrolę straży pożarnej. – Cieszymy się z zakończenia tego etapu, ponieważ mechanizm zainstalowany w obiektach Trasy Łagiewnickiej jest niezwykle skomplikowany – podkreśla.

Do akcji wkraczają strażacy

Po sprawdzeniu urządzeń do akcji mogli wkroczyć strażacy z trzech jednostek ratowniczo-gaśniczych: ze Skawiny oraz ulicy Westerplatte i Rzemieślniczej. W skład tej ostatniej wchodzi wykfalifikowana grupa ratownictwa technicznego, powołana do szybkiego reagowania wobec zagrożeń wymuszających konieczność użycia dużej ilości specjalistycznego, ciężkiego sprzętu, który może być wykorzystywany do usuwania skutków katastrof budowlanych jak również w transporcie drogowym.

– W tym tygodniu zostały przeprowadzone szkolenia dla wszystkich zastępów straży pożarnej, podczas których funkcjonariusze zapoznawali się z trasami dojazdowymi, przygotowanymi miejscami ewakuacji oraz sprzętem będącym na wyposażeniu obiektów Trasy Łagiewnickiej. Szczególną uwagę koncentrowali na tunelach drogowych oraz tramwajowym – wyjaśnia Migdał.

Trasa przed końcem wakacji

Nowa droga oraz linia tramwajowa oddane zostaną do użytku najprawdopodobniej jeszcze w wakacje. W lipcu generalny wykonawca ma obowiązek dokończyć przeprowadzanie testów, m.in. skonfigurować działanie wideodetekcji. Później musi wystąpić o wydanie pozwolenia na użytkowanie wszystkich obiektów.