W wakacje tramwaje nie dojadą do pętli Mistrzejowice

Pętla w Mistrzejowicach przed rozpoczęciem prac. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Tuż po zakończeniu roku szkolnego ma zostać zamknięty odcinek torowiska prowadzący do pętli Mistrzejowice. Ma to związek z budową nowej linii tramwajowej.

Informacja o zamknięciu pętli i prowadzącego do niej odcinka torów od ronda Piastowskiego pojawiła się po czwartkowej radzie budowy. Wykonawca nowej linii tramwajowej do Mistrzejowic nie podaje na razie zbyt wielu szczegółów. – Od 24 czerwca rozpocznie się przebudowa pętli tramwajowej Mistrzejowice, co wiąże się z jej całkowitym zamknięciem. Projekt zakłada zmianę geometrii pętli. Zakończenie prac planowane jest na początek września – czytamy na stronie tramwajdomistrzejowic.pl.

Dwa miesiące bez tramwajów

Prace zaplanowano tak, by wykorzystać okres wakacyjny, kiedy mniej osób porusza się po mieście. Zmiana będzie jednak utrudnieniem dla pasażerów, którzy na co dzień korzystają z przystanków przy ul. Srebrnych Orłów i ks. Jancarza.

– Będę wnioskował o to, żeby w okresie wakacyjnym autobusy na tym odcinku, zwłaszcza linie 139, 132 i 182, jeździły zgodnie z częstotliwością taką jak w okresie zimowym. Szczególnie ważne jest to, aby nie zawieszać lub redukować kursów linii 132, której w poprzednie wakacje nie było, a wspomaga ona linię 139 – komentuje Marcin Borek, radny dzielnicy Prądnik Czerwony.

Zarząd Transportu Publicznego odpowiada, że jak dotąd nie zapadły jeszcze żadne decyzje. – Analizujemy na razie różne możliwości. Prawdopodobnie linie tramwajowe zostaną skierowane do os. Piastów, ale szczegóły będziemy mogli ogłosić dopiero za jakiś czas – mówi nam Sebastian Kowal, rzecznik prasowy miejskiej jednostki.

Pętla do zmiany

W ramach trwającej inwestycji pętla Mistrzejowice przejdzie całkowitą przebudowę. Po pierwsze, będzie ona obsługiwać dwa kierunki: tramwaje będą z niej mogły pojechać zarówno w stronę Prądnika Czerwonego, jak i w stronę Nowej Huty. Na głównym ciągu powstaną dwa perony o długości 65 m, a na pętli dwa kolejne o długości 45 m.

Zgodnie z zapowiedziami, przesunięte ma zostać przejście dla pieszych przez ul. Jancarza, dzięki czemu skróci się trasa i czas dojścia do terminalu autobusowego po przeciwnej stronie. Tuż przy peronach tramwajowych znajdzie się też zatoka autobusowa przystanku zlokalizowanego wcześniej przy skrzyżowaniu z ul. Załuskich. Do pętli doprowadzona będzie wydzielona droga dla rowerów biegnąca po południowej stronie ul. Jancarza. Projekt przewiduje też nasadzenia zieleni.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Mistrzejowice