Walki o Lwów w Muzeum AK

fot. Krzysztof Pach

22 lipca 2014 roku, w 70. rocznicę walk Armii Krajowej o Lwów, w Muzeum AK otwarto wystawę czasową „Burza we Lwowie”. Podczas uroczystej inauguracji kombatanci AK przekazali muzeum odznaczenia i ze wzruszeniem wspominali walki o okręg lwowski.

Ekspozycję tworzą nie tylko informacyjne, pełne fotografii plansze, ale również oryginalna broń, odznaczenia i leki z okresu wojny, rekonstrukcja munduru żołnierza AK oraz furażerka, która należała do kapitana Adama Baczyńskiego.

– Chcieliśmy pokazać cały okres okupacji, całą drogę Lwowa do zbrojnego wystąpienia przeciwko okupacji niemieckiej począwszy od 1939 roku. Pokazujemy akcję „Burza” nie tylko we Lwowie, ale i na całym obszarze – przedstawia ideę wystawy jej kurator dr Przemysław Wywiał.

Lwów podczas wojny

Wystawa prezentuje nie tylko sylwetki żołnierzy Armii Krajowej, ale również krajobraz lwowski z pierwszej połowy XX wieku. Odpowiadająca za opracowanie graficzne Anna Siermontowska-Czaja przedstawiła kombatantom swoją wizję ekspozycji. – Starałam się, by realia czasów waszej tak ciężkiej młodości były pokazane w murach tego miasta, które było przecież przepiękne zanim zostało zniszczone – zapewniła. W rekonstrukcji dawnego obrazu miasta pomógł kapitan Adam Baczyński, który przekazał muzeum zdjęcia Lwowa sprzed zniszczenia.

Lekcja historii dla każdego

Wystawa powstała w konsultacji z żołnierzami AK obszaru lwowskiego. Część z pokazanych zdjęć i eksponatów nie była nigdy wcześniej prezentowana publicznie. Ekspozycja przybliża losy Polaków znajdujących się pod okupacją sowiecką i niemiecką. Zwiedzający mają możliwość poznania ciekawostek z rozwoju konspiracji cywilnej i wojskowej. Muzeum prezentuje przebieg walk w czasie akcji „Burza” na całym Obszarze Lwowskim AK (Lwów, Stanisławów i Tarnopol) wraz z wyzwoleniem miasta i rozbrojeniem żołnierzy lwowskiej konspiracji przez Sowietów.

Wystawa „Burza we Lwowie” jest kolejną inicjatywą Muzeum AK, związaną z obchodami 70. rocznicy rozpoczęcia akcji. Czynna będzie w godzinach otwarcia muzeum do 21 września.