Wanda Półtawska oraz Jerzy Trela Honorowymi Obywatelami Krakowa

Para Prezydencka odwiedziła Wandę Półtawską w listopadzie 2021 r. fot. KPRP/Jakub Szymczuk

Przyjaciółka Jana Pawła II Wanda Półtawska oraz aktor Jerzy Trela zostali Honorowymi Obywatelami Krakowa – tak dziś zdecydowała Rada Miasta Krakowa.

Kontrowersję wzbudziła kandydatura doktor nauk medycznych Wandy Półtawskiej, która prywatnie była przyjaciółką Jana Pawła II. Drugą wojnę światową spędziła w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbruck, a od 1952 roku jako lekarka pracowała w szpitalu psychiatrycznym i przez 42 lata wykładała medycynę pastoralną na Akademii Papieskiej w Krakowie.

– W czasie II wojny światowej jako jedna z bohaterskich kobiet, w wieku 18 lat dołączyła do harcerstwa i aktywnie włączyła się w konspirację – była łączniczką. W wieku 20 lat została aresztowana przez Gestapo, była torturowana na zamku w Lublinie, po czym skazano ją zaocznie na karę śmierci i odesłano do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck, gdzie okaleczano ją, podając niszczącym ciało eksperymentom medycznym – chirurgicznie okaleczano ręce i nogi. Mimo tego przeżyła wojnę, jako jedna z nielicznych kobiet, które trafiły do obozu – dowiadujemy się z uzasadnienia do uchwały.

24 radnych „za”, 13 przeciwko

Andrzej Hawranek, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej powiedział, że kandydatka „nie jest osobą godną”, aby otrzymać najważniejszy krakowski tytuł. Zaznaczył, że docenia jej postawę w trakcie wojny i zasługi dla kościoła katolickiego, ale jej życiorys przekreślają wypowiedzi m.in. na temat metody in vitro oraz osób homoseksualnych.

W podobny sposób wypowiadała się radna Małgorzata Jantos z Nowoczesnej, która po głosowaniu zgłosiła votum separatum. – Z wielkim szacunkiem chylę czoła przed bardzo trudnym życiem doktor Wandy Półtawskiej, ale dziwnie się złożyło, że tego typu kandydatura była zgłoszona dokładnie parę dni po tym, jak rada miasta podjęła decyzję o wspieraniu leczenia metodą in vitro – stwierdziła.

Dalej mówiła, że Wanda Półtawska swoimi wypowiedziami „dyskryminowała ludzi na tych lepszych i gorszych”, kiedy mówiła o poczęciu człowieka metodą in vitro i w sposób naturalny.

Jerzy Trela z tytułem

Żadnych kontrowersji nie wzbudziła kandydatura aktora Jerzego Treli, który pierwsze kroki w zawodzie stawiał w 1961 roku w Teatrze Lalek w Nowej Hucie. – Pan Jerzy Trela posiada w swoim dorobku zawodowym niezliczoną liczbę wybitnych ról teatralnych, filmowych, telewizyjnych, radiowych, z repertuaru klasycznego, a także współczesnego. Grane przez niego postacie stanowią niedościgniony wzorzec sztuki aktorskiej – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

News will be here

Aktualności

Pokaż więcej