Wawel i Wieliczka z zieloną energią od Tauronu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zamek Królewski na Wawelu i Kopalnia Soli w Wieliczce zamówiły od Tauronu energię, pochodzącą w całości z odnawialnych źródeł energii. Kontrakty są wynikiem wygranych przez firmę przetargów, które dotyczą dostaw energii elektrycznej w 2021 r.

Zamek Królewski na Wawelu to wieloletni klient Tauronu. Po raz kolejny współpraca z tą instytucją kultury odbywała się będzie w wyniku wygranego przetargu. O kontrakt z Wawelem na 2021 rok zabiegało osiem firm i ostatecznie oferta Tauronu okazała się najkorzystniejsza.

– Zawarcie kontraktu z Zamkiem Królewskim na Wawelu to dla nas ogromna satysfakcja. Po pierwsze, pokazuje, że najlepiej ze wszystkich firm biorących udział w postępowaniu przetargowym udało nam się zrównoważyć interes zamawiającego i wykonawcy. Po drugie, dowodzi, że Zielony Zwrot Tauronu to kierunek istotny również dla naszych klientów, którzy decydują się na zakup energii elektrycznej pochodzącej w 100 proc. z odnawialnych źródeł – mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauron.

Zamek Królewski na Wawelu zamówił na 2021 rok 1002 MWh energii elektrycznej. Wartość kontraktu wynosi ponad 355 tys. zł.

Wieliczka i Uniwersytet Jagielloński

Kopalnia Soli „Wieliczka” także ogłosiła przetarg na dostawę zielonej energii. W tym przypadku to również Tauronu przedstawił najkorzystniejszą ofertę. Zamówienie obejmuje dostawę 19 500 MWh o wartości 6 905 281,50 zł.

– Warto podkreślić, że Tauron złożył najlepsze oferty na energię elektryczną nie tylko dla najważniejszych polskich instytucji kultury, ale również dla najstarszej uczelni w kraju – Uniwersytetu Jagiellońskiego – dodaje Zimnoch.

Jak wynika z protokołu otwarcia ofert złożonych w przetargu na dostawę energii do obiektów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum, najlepszą ofertę złożył Tauron. Wolumen energii elektrycznej objętej tym przetargiem wynosi ponad 51 439 MWh, a jego wartość wynikająca z oferty złożonej przez Tauron to 17 247 587,29 zł.

Stacja ładowania przy wielickiej kopalni

Przed kopalnią w Wieliczce od niedawna można też doładować elektryczny samochód. Tauron udostępnia tam dwie ładowarki DC o mocy 50 kW. Energia, która zasila stację, w całości pochodzi z certyfikowanych ekologicznych źródeł. Na parking, gdzie znajdują się dwa stanowiska do ładowania samochodów, wjechać można od ul. Dembowskiego i korzystać z ładowarek w godzinach 7:00 - 22:00. Stacja powstała z jednej strony z myślą o mieszkańcach regionu, z drugiej o turystach zwiedzających kopalnię w Wieliczce.