Wawel zmienia oblicze. Metamorfoza Zbrojowni i nowe trasy podziemne

Zbrojownia wawelska, 2020 r. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zbiór 51 kopii chorągwi zdobytych w bitwie pod Grunwaldem pojawi się w zmodernizowanej Zbrojowni wawelskiej, którą zwiedzający będą mogli zobaczyć już w tym roku. W planach również utworzenie nowych tras podziemnych i ścieżek rekreacyjnych.

Do 2025 roku Zamek Królewski na Wawelu będzie zmieniał swoje oblicze. Jedną z inwestycji jest udostępnienie zwiedzającym renesansowych piwnic znajdujących się pod wschodnim skrzydłem pałacu.

W sobotę, 18 marca, została podpisana umowa z wykonawcą pierwszego etapu projektu „Wawel podziemny”, który ma być największym wydarzeniem wystawienniczym tej jesieni. Uroczystości towarzyszył pokaz szkicu „Hołdu pruskiego” Jana Matejki – dzieła nigdy nieudostępnionego szerokiej publiczności. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

W wydarzeniu uczestniczył minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Tylko w 2023 roku na inwestycje architektoniczno-archeologiczne w zamku ministerstwo przeznaczyło 22 miliony złotych. To jednak nie koniec. Do 2025 roku na otwarcie nowych podziemnych tras zwiedzania Wawel otrzyma od ministerstwa w sumie ok. 38 milionów złotych.

– Dzięki wielomilionowym dotacjom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wawel się zmienia – z myślą o odbiorcach. Reagujemy na ich potrzeby, pragniemy nieustannie podsycać ciekawość Wawelem, stając się miejscem jeszcze bardziej otwartym, jeszcze bardziej dostępnym. Nie zabraknie emocji, tajemnic, niezapomnianych wrażeń – mówił Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zbrojownia wawelska w nowej odsłonie

W tym roku oprócz renesansowych piwnic zamku zwiedzający będą mogli obejrzeć zmodernizowaną Zbrojownię. Na ekspozycji znajdzie się m.in. zbiór 51 kopii chorągwi zdobytych w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku, a także najstarsze sztandary z okresu Rzeczypospolitej. Całość uzupełnią projekcje multimedialne.

Zbrojownia zostanie wzbogacona również o nowe przestrzenie, dzięki czemu turyści będą mogli zobaczyć jedną z najstarszych części wawelskiego wzgórza, gdzie znajduje się stołp, czyli wieża obronna.

Rozbudowa podziemia

Do 2025 roku Zamek Królewski na Wawelu zamierza rozbudować podziemne rezerwaty archeologiczne w innych miejscach wzgórza – na co dzień niedostępnych dla zwiedzających.

– Wawel jest miejscem tak znaczącym i szczególnym, że hasło, które przyświeca naszej działalności, czyli „Wawel otwarty”, powinno być realizowane we wszystkich możliwych aspektach. Podziemia zamku pokazują nam potencjał odkrywania Wawelu podziemnego. W następnych latach będziemy więc starali się pokazać inne rezerwaty archeologiczne od strony Wisły oraz w bezpośrednim sąsiedztwie Smoczej Jamy – zapowiadał pod koniec lutego Andrzej Betlej.

Na turystów czekać będą dwie narracje: chronologiczna ukazująca przemiany fortyfikacji Wawelu, a także opowieść o geologii wzgórza wawelskiego, która łączy się z wątkami legendarnymi m.in. ze smokiem wawelskim.

Dokumentacja zakłada przebudowę i rozbudowę podziemnych rezerwatów archeologicznych w rejonie Międzymurza, przebudowę spacerowo-widokową od Bramy Wazów wzdłuż murów zewnętrznych do drogi prowadzącej do Bramy Bernardyńskiej oraz przebudowę części budynku nr 8. W planach jest również utworzenie sezonowej kawiarni na tarasie widokowym. Zgodnie z koncepcją, wszystkie atrakcje dostępne będą dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się.