Weekend pełen atrakcji: Urodziny Teatru Praska 52, koncert Andrzeja Piasecznego i Targi Unikatów

Zdjęcie ilustracyjne fot. LoveKraków.pl

Powoli milkną melodie kolęd, by ustąpić miejsca koncertom noworocznym. W NCK-u wyjątkowy występ na zakończenie świątecznego sezonu. W weekend będzie się działo. Oto nasz subiektywny przegląd wydarzeń.

Andrzej Piaseczny i Kacper Dworniczak w Nowohuckim Centrum Kultury

W piątek, o godz. 20.00 na scenie NCK z koncertem „Zanim jeszcze Święta” wystąpi Andrzej Piaseczny.

Każdy z nas ma swoje ulubione świąteczne piosenki – „Dzień jeden w roku”, „Ding Dong”, czy „Lulejże, mi lulej". Artyści przypomnią je wszystkie, opracowane na głos i gitarę klasyczną. Przed nami wyjątkowa trasa Andrzeja Piasecznego w towarzystwie Kacpra Dworniczaka, wybitnego gitarzysty klasycznego, laureata ponad 40 konkursów ogólnopolskich, jak i międzynarodowych.

Święta dla wielu z nas kojarzą się z kolędami. Zanim zdążymy pomyśleć o duchu Bożego Narodzenia, o krzątaninie, zakupach, zanim dzieci napiszą list do św. Mikołaja, najpierw słyszymy pierwszą świąteczną piosenkę. Każdy z nas ma swoje ulubione, jak ponadczasową „Dzień jeden w roku”, uśmiechniętą „Ding Dong”, czy delikatną „Lulejże, mi lulej” z filmu „Miś”. Wszystkie opracowane na głos i gitarę klasyczną w mistrzowskich wykonaniach Andrzeja Piasecznego i Kacpra Dworniczaka będzie można usłyszeć w Nowohuckim Centrum Kultury. 

Koncert w NCK obędzie się już w najbliższy piątek
Koncert w NCK obędzie się już w najbliższy piątek

Teatr Praska 52 świętuje urodziny

Teatr Praska 52 zaprasza na premierowy weekend z okazji jubileuszu dziesięciolecia Teatru. Dyrektor,  aktorzy i pracownicy zapraszają do wspólnego świętowania .

Premiery spektaklu „Stosunki prawne” odbędą się w dniach: 10 stycznia, 11 stycznia, 12 stycznia o godz. 19:00.

– Zachęcamy do wspólnego celebrowania naszej dekady twórczej działalności. Każde udostępnienie, wzmianka czy relacja będą dla nas ogromnym wsparciem i wyróżnieniem – podkreślają przedstawiciele Teatru..

„Stosunki prawne" autorstwa Szymona Turkiewicza to zabawna komedia, która z przymrużeniem oka zagłębia się w meandry damsko-męskich relacji. Spektakl porusza temat miłości, małżeństwa, różnic między płciami oraz niezwykle złożonych dynamik w związku.
Bohaterka sztuki postanawia podejść do spraw serca z prawniczą precyzją. Chce zamienić miłość i codzienne kompromisy na jasne, sformalizowane zasady. Czy jednak miłość da się tak po prostu ująć w paragrafy? Czy jest możliwa umowa między kobietą, a mężczyzną, która zagwarantuje im szczęście? Ciekawe co na to jej kolejny psychoterapeuta, czy uda mu się przekonać ją, aby inaczej rozwiązała swoje problemy?

Sztuka w zabawny i ironiczny sposób ukazuje różnice między kobietą a mężczyzną. Wzbudza wiele refleksji, sprawia, że przychylniejszym okiem patrzymy na nasze niedoskonałości. Jest lustrem, w którym każdy zobaczy drobny fragment swojej rzeczywistości.

„Stosunki prawne” to współczesna komedia
„Stosunki prawne” to współczesna komedia

Światowej sławy wirtuoz skrzypiec w Filharmonii Krakowskiej

W niedzielny wieczór, o godz. 18.00  Nigel Kennedy,  światowej sławy wirtuoz skrzypiec, zagra koncert  w Filharmonii Krakowskiej z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii pod batutą Alexandra Humali.

Podczas koncertu prawykonany zostanie Koncert skrzypcowego nr 1 autorstwa Nigela Kennedy’ego, zadedykowanego Ludwigowi van Beethovenowi. Koncert „Für Ludwig Van” autorstwa Nigela Kennedy’ego to najnowsza kompozycja Kennedy'ego na skrzypce i orkiestrę, będąca jednocześnie dziełem o największej dotychczas skali i rozmachu. Skomponowany na skrzypce solo i orkiestrę o składzie zbliżonym do Beethovenowskiego utwór, chociaż inspirowany koncertem skrzypcowym i szerszą twórczością Ludwiga van Beethovena, nie stanowi jednak jego bezpośredniej pochodnej.

Koncert skrzypcowy Nigela Kennedy’ego pełni funkcję swoistego łącznika pomiędzy twórczością Ludwika van Beethovena a współczesnością; unika jednak zbytniej analizy i przeintelektualizowania. Głównym przesłaniem koncertu jest skupienie się na przekazaniu poczucia duchowego dobrostanu – wartości również bardzo wyraźnej w koncercie skrzypcowym Beethovena, będącym także jednym z jego najbardziej optymistycznych dzieł.

Wydarzenie otworzy wykonanie VI Symfonii F-dur op. 68 „Pastoralnej” – jednej z bardziej znanych, radosnych i lubianych symfonii Ludwiga van Beethovena oraz Kadencji Kreislera z I cz. Koncertu skrzypcowego D-dur op. 61 tego kompozytora.

Koncert noworoczny. Rytmy Europy  i amerykańskie fantazje

Pierwszy koncert Sinfonietty Cracovii w Nowym Roku to wielobarwna podróż przez muzykę amerykańską i europejską w kolorach stylowej Północy i żywiołowego Południa. Sinfonietta Cracovia pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak rozpocznie kolejny rok koncertowych emocji od „Suity” w dawnym stylu „Z czasów Holberga” - utworu norweskiego kompozytora zamówionego na rocznicę urodzin duńskiego „Moliera Północy”. Do mroków przeszłości sięga także kompozycja z pod tytułem „Leyenda” (hiszp. legenda), „Asturas”, Isaaca Albéniza. Choć nazwa sugeruje nawiązanie do hiszpańskiej Asturii, to muzyka Albéniza obficie czerpie z andaluzyjskiego flamenco. Taneczne są również korzenie utworu Béli Bartóka, który oczarowany zasobami węgierskiej muzyki ludowej stworzył sześć małych arcydzieł, w 1917 roku zaaranżowanych na orkiestrę smyczkową.

Drugą część koncertu wypełni filmowa karuzela klasycznych tematów wzbogacona o fantazję na tematy z opery Gershwina. Sinfonietta Cracovia wystąpi tu razem z nagrodzonym Paszportem Polityki duetem Karoliny Mikołajczyk (skrzypce) i Iwo Jedynecki (akordeon). „The Hollywood Fantasy” to trzyczęściowa fantazja koncertowa oparta na 18. tematach z muzyki filmowej kina Hollywood od lat 1940 do 2017, powstała z inicjatywy Duo w roku 2019. Do współpracy muzycy zaprosili wybitnego aranżera, kompozytora i instrumentalistę Wojciecha Kostrzewę, który stworzył dla nich wielobarwną i ekscytującą kompozycje przeznaczoną na skrzypce i akordeon. Opracowanie na duet i orkiestrę kameralną Marcina Jachima, znanego ze znakomitej instrumentacji, dodaje utworowi prawdziwie „hollywoodzkiego” blasku, a swoją światową premierę będzie miało właśnie podczas koncertu z Sinfoniettą Cracovią.

Targi Unikatów

W Hali Lipowej w najbliższą niedzielę odbędą się Targi Unikatów. To czwarta, noworoczna edycja wydarzenia, które jest okazją, by wybrać się w podróż po świecie rękodzieła, gdzie magia Nowego Roku spotyka się z niepowtarzalnymi, ręcznie wykonanymi skarbami. Wstęp jest darmowy.

Swoje unikalne produkty wystawi 28 twórców. Mogą się sprawdzić jako oryginalne prezenty, wyjątkowe dekoracje i odświeżające dodatki. Wśród gadżetów będzie można znaleźć m.in.:

  • Figurki – grzybowe dekoracje i inne ręcznie wykonane ozdoby
  • Świece – ręcznie robione, zapachowe i dekoracyjne świece
  • Pluszaki – urocze, ręcznie szyte zabawki
  • Plakaty i kolaże – oryginalne grafiki i artystyczne kolaże
  • Akcesoria odzieżowe – stylowe naszywki, magnesy i opaski z drucikiem
  • Plecaki i torby – praktyczne i unikalne dodatki, w tym nerki
  • Odzież – ręcznie robione ubrania, zarówno małe, jak i duże gabaryty
  • Specjały czekoladowe – wyśmienite czekolady, kawy, herbaty i kakao
  • Komiksy i książki – w tym literatura wegańska i unikalne linoryty
  • Ceramika – ręcznie robione naczynia i dekoracje do domu
  • Makramy i filcowe ozdoby – artystyczne dekoracje i szmaciane zabawki
  • Witraże – wyjątkowe, artystyczne ozdoby do okien.