Weekend w pigułce (11 – 13 czerwca): Noc Tańca, Festiwal Zaczarowanej Piosenki, kiermasz książki

Cracovia Danza zaprosi mieszkańców do tańca. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zapowiada się taneczny i zaczarowany weekend. Dzieje się w plenerze i nie tylko! Sprawdźcie nasze propozycje.

Noc Tańca

Poloneza czas zacząć! Pod tym hasłem odbędzie się tegoroczna Noc Tańca zaplanowana na 13 czerwca. Plenerowe pokazy odbędą się na Małym Rynku, rynku Podgórskim, przy Dworku Białoprądnickim i Nowohuckim Centrum Kultury. O 20.00 na rynku Podgórskim odbędzie się wielki finał wydarzenia, podczas którego zobaczymy taneczny spektakl „Polonez” w wykonaniu Baletu Cracovia Danza. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Festiwal Zaczarowanej Piosenki powraca

Festiwal Zaczarowanej Piosenka powraca po przerwie.  W weekend, 12 i 13 czerwca w Ice Kraków odbędą się dwa koncerty: koncert finałowy 16. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki i koncert Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko" zatytułowany „Spotkajmy się z radością Mimo Wszystko”. Szczegóły dostępne TUTAJ.

Kobiety Krakowa

To będzie weekend spotkań z Baletem Cracovia Danza. W sobotę 12 czerwca o godz. 14 balet zaprezentuje premierowy spektakl „Kobiety Krakowa. Historia i legenda” w ramach wydarzenia plenerowego Szlakiem kobiet Krakowa. Wydarzenie odbędzie się przy Tauron Arenie.

Jubileuszowy Krakers

13 czerwca startuje jubileuszowa edycja Cracow Art Week. Popularny Krakers w tym roku upłynie pod hasłem „(No) Hope”. Program jubileuszowej odsłony wypełnią wernisaże, wydarzenia performatywne, spotkania i dyskusje.

Krakowski Kiermasz Książki

W ten weekend odbędzie się pierwszy w tym roku Krakowski Kiermasz Książki. Wydarzenie odbędzie się w godz. 10.00–20.00 na placu św. Marii Magdaleny. Na świeżym powietrzu antykwariusze, księgarze i bukiniści przedstawią najciekawsze okazy ze swoich bogatych kolekcji.

Zwierzyniec królewski na Wawelu

Dzikie i drapieżne „bestie" opanowały ogrody królewskie. „Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu” to nowa wystawa prezentowana na Zamku Królewskim. Znany na całym świecie artysta Józef Wilkoń po raz pierwszy prezentuje swoje dzieła na Wawelu i w jego oddziałach. W królewskich ogrodach można już oglądać rzeźby zwierzą nawiązujacych do zwierzyńca istniejącego na Wawelu w czasach ostatnich Jagiellonów i przedstawień animalistycznych na arrasach wawelskich.

Kraków w ruchu

W ten weekend w strefie Arena Garden czekają na was targi wnętrz, roślin i mody Plants & Boho, zajęcia sportowe (w programie m.in. ścieżka lekkoatletyczna z płotkami, biegi krótkie, skok w dal, pchnięcie kulą, wyznaczanie stałych tras do rozpoznawania terenu), widowisko „Kobiety Krakowa. Historia i legenda”, pokaz tańca nowoczesnego.

MuFo zaprasza na spacer śladami rewolucji

„Kraków to stereotypowo miasto kultury i sztuki, ale i  „dulszczyzny” i drobnomieszczaństwa. Tutaj głośno nie mówi się o pewnych sprawach, tutaj problemy załatwia się w domowym zaciszu, a przed niepowołanym wzrokiem chowa pewne kwestie za muślinową firanką” – tak Muzeum Fotografii opisuje Spacer po Krakowie śladami rewolucji. Wydarzenie odbędzie się 13 czerwca o godz. 12:00 (wydarzenie bezpłatne, decyduje kolejność zgłoszeń – informacje i zapisy: edukacja@mufo.krakow.pl).

Dwie filharmonie łączą siły

W sobotę 12 czerwca 2021 roku o godz. 18.00 zespoły dwóch odległych sobie filharmonii – Orkiestra Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oraz Chór Filharmonii Krakowskiej wykonają wspólnie oratorium „Powrót syna marnotrawnego” Feliksa Nowowiejskiego. Całość poprowadzi Piotr Sułkowski – szef artystyczny filharmonii w Olsztynie.

Kino sferyczne w Ogrodzie Doświadczeń

Początkiem czerwca ruszyły codziennie projekcje w kinie sferycznym w Ogrodzie Doświadczeń. Kino znajduje się w namiocie sferycznym. Liczba miejsc jest ograniczona do połowy (15 osób). Projekcje 3D i 2D odbywają się przy użyciu laserowego rzutnika z soczewką, tzw. „rybim okiem”. Bilety do Planetarium można kupić w kasie Ogrodu Doświadczeń, obowiązuje również bilet wstępu do Ogrodu.

Parada historycznych tramwajów

13 czerwca, po długiej przerwie, z zajezdni w Nowej Hucie na ulice Krakowa znów wyjadą historyczne tramwaje typu N. Parada rozpocznie się o godzinie 10 od prezentacji wagonu 4N. Pochodzący z lat 50-tych pojazd został odrestaurowany przez pracowników MPK.

Więcej >>> Parada historycznych tramwajów przejedzie przez miastoIntegracyjny Dzień Bronowic

Zawody sportowe, warsztaty, koncert, konkursy i turnieje dla rodzin. To tylko  niektóre z wydarzeń organizowanych w ramach Integracyjnego Dnia Bronowic, który odbędzie się w sobotę 12 czerwca w godzinach 15.00 – 22.00 w amfiteatrze w parku Młynówka Królewska. Wieczorem zaplanowano pokaz laserowy.

Parada rowerów i piknik w Nowej Hucie

W sobotę o 15.00 w Alei Róż rozpocznie się rowerowa parada inaugurująca trasę Velo Huta. Przy Ośrodku Kultury Kraków – Nowa Huta odbędzie się piknik pełen rowerowych pokazów, konkursów i warsztatów.

Co słychać na krakowskich scenach?

Dzieje się w krakowskich teatrach – online i offline. Teatr Variete zaprasza na farsę „Bez seksu proszę”, Teatr Słowackiego na „Tysiąc i jednej nocy. Szeherezada 1979” (w wersji online), a Teatr Barakah na „Psy ras drobnych”. W Teatrze Nowym Proxima na afiszu spektakl „Dziś Wielka Rewia”, a w Teatrze Bagatela – „Mayday”.

Ten Walls w Nowej Rezydencji

W sobotę o 22.00 gościem Nowej Rezydencji będzie pochodzący z Litwy DJ i producent, jedna z ikon elektroniki: Ten Walls. Pierwsze utwory wydawał w 2009 roku jeszcze jako Mario Basanov, jednak jego najbardziej znanym hitem jest „Walking with Elephants" wydany pięć lat później już pod obecnym pseudonimem. Singel wyszedł daleko poza klubowe parkiety i osiągnął aż drugie miejsce na brytyjskim UK Singles Charts – jednym z najważniejszych europejskich notowań muzycznych. Na patio zagra w formule live, czyli prezentując wyłącznie własne produkcje. Szczegółowe informacje dostępne TUTAJ.

Najedzeni Fest! Idzie lato

Najedzeni Fest! Znów pod chmurką. W niedzielę, 13 czerwca, będziecie mogli zjeść przygotowane przez wystawców pyszne jedzenie i nie tylko. Organizatorzy proszą, by przynieść własne kubki do kawy, naczynia wielorazowe, torby i plecaki. Wydarzenie odbędzie się w godzinach 10.00 – 18.00.