Wernisaże, spotkania i dyskusje. Jubileuszowy Cracow Art Week

13 czerwca startuje jubileuszowa edycja Cracow Art Week fot. mat.prasowe Krakers

13 czerwca startuje jubileuszowa edycja Cracow Art Week. Popularny Krakers w tym roku upłynie pod hasłem „(No) Hope”.

Temat sam z siebie wyłonił się jako odpowiedź na otaczającą nas sytuację pandemiczną. Oscyluje on wokół dwóch przeciwstawnych, utopijnych wizji: dających nadzieję na przyszłość lub definitywnie ją odbierających. Solarpunkowe wizje przyszłości czy nasilający się ruch preppersów – w którą stronę bardziej przechyla się wskazówka? Futurystyczne wizje zagłady, dystopia, czarne scenariusze czy projekty ratunkowe? „No future” czy „Yes we can”? A może „Make the planet great again”? Pytamy jak w tej sytuacji widziany jest człowiek – wyjaśnia Mariusz Maurycy z Cracow Art Week.

Dlatego też tegoroczna edycja zostanie poświęcona rozważaniom na temat światowego kryzysu, rzeczywistości w trakcie i po pandemii. Nie zabraknie wątku roli kultury w świecie zmienionym przez COVID-19.

Galerie, pracownie, instalacje

Program jubileuszowej odsłony wypełnią wernisaże, wydarzenia performatywne, spotkania i dyskusje.

W programie głównym uczestniczy ponad 50 miejsc, w tym galerie z wieloletnią tradycją czy laureaci sekcji Laboratorium wspierającej początkujących twórców i kolektywy.

– Jak co roku odkrywamy przed publicznością nowe przestrzenie prezentujące sztukę współczesną: od regularnie działających galerii, poprzez pracownie artystyczne aż do strychów czy mieszkań. Wzorem zeszłorocznej edycji Krakers wychodzi również z instalacją w przestrzeni publicznej – już 13 czerwca o godzinie 13:00 w Parku przy Śluzie w dzielnicy Dąbie nastąpi oficjalnie odsłonięcie pracy Szymona Kobylarza ,,Pitagoras ratujący drzewo” – informuje Mariusz Maurycy.

Warsztaty, spotkania z artystami

Jednym z punktów wspólnych programów głównego i partnerskiego, organizowanym we współpracy z Cricoteką i Lotnym Domem Wydawniczym, będzie wystawa zbiorowa ,,Niezrealizowane projekty ostatniej dekady 2010-2020”, kuratorowana przez Łukasza Surowca oraz Martę Romankiv. Wystawa przybierze formę tymczasowego warsztatu wydawniczego.

W programie towarzyszącym znalazły się m.in. warsztaty, spotkania z artystami, specjalnie opracowane trasy szlakiem krakowskich galerii i dzielnic. Łącznie to ponad 40 wydarzeń.

Swój dzień pracy pokaże Norman Leto, komentując powstające na bieżąco dzieło w ramach tegorocznego Artist Talk. W panelu dyskusyjnym w Międzynarodowym Centrum Kultury wezmą natomiast udział przedstawiciele środowiska akademickiego, w tym rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Jubileuszowy Krakers potrwa od 13 do 20 czerwca. W tym roku mija 10 lat od pierwszej edycji wydarzenia, które początkowo odbywało się w formie weekendowej. Obecnie to tydzień sztuki angażujący artystów, galerzystów i kuratorów.

Szczegółowy program dostępny TUTAJ.