Kraków zatańczy w rytmie poloneza

Noc Tańca już 13 czerwca fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Czas na kolejną odsłonę Nocy Tańca – tym razem przede wszystkim w rytmie poloneza.

Poloneza czas zacząć! Pod tym hasłem odbędzie się tegoroczna Noc Tańca zaplanowana na 13 czerwca. Plenerowe pokazy odbędą się na Małym Rynku, rynku Podgórskim, przy Dworku Białoprądnickim i Nowohuckim Centrum Kultury.

Dlaczego polonez? Trwa kampania związana z wpisem poloneza na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

– Chcemy, aby 13 czerwca polonez połączył cztery sceny plenerowe i zamienił Kraków w miasto tańca. Noc Tańca będzie znakomitą okazją, by przypomnieć, jak ważną rolę w polskiej kulturze odgrywa polonez – taniec, który uznawany jest za nasz skarb narodowy i element tożsamości – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor wydziału kultury urzędu miasta.

Polonez na liście UNESCO?

Wpis poloneza na listę UNESCO to inicjatywa Romany Agnel, dyrektor Baletu Cracovia Danza. Kampania potrwa do końca 2023 roku. W tym czasie w całej Polsce odbywa się wiele wydarzeń związanych z promowaniem tego polskiego tańca narodowego.

Cracovia Danza w swoim repertuarze ma 26 choreografii poloneza z różnych epok, dlatego też odegra ważną rolę podczas tegorocznej Nocy Tańca.

– Polonez jest magicznym i obrzędowym tańcem, towarzyszącym Polakom od wieków – mówiła Romana Agnel podczas konferencji zapowiadającej starania o wpis. – To dziedzictwo nas wszystkich, bo ten taniec niesie w sobie opowieść o nas. Polonez jest w Polsce nieodłącznym elementem miejskich uroczystości, pojawia się na różnych wydarzeniach. Naszym zadaniem jest teraz to wszystko zbadać, udokumentować i przedstawić we wpisie.

Polonez i nie tylko

Polonez – chociaż odegra główną rolę podczas tegorocznego wydarzenia – nie będzie jedyną propozycją prezentowaną w miejskiej przestrzeni.  W programie znalazły się spektakle i pokazy różnych stylów tanecznych, warsztaty tańca, potańcówki i taneczne eksperymenty.

Dworek Białoprądnicki na wielki finał tanecznych pokazów zaprasza na plenerową potańcówkę w rytmie latino, która rozpocznie się o 19.30. W programie również pokazy filmów, w tym „Mr. Gaga” opowiadającego historię izraelskiego choreografa Ohada Naharina, który stworzył własny język tańca.

Na scenie na Małym Rynku swoje taneczne umiejętności zaprezentują różne zespoły, zostanie zaprezentowany spektakl taneczny Teatru Vis a Vis. Zaplanowano również pokaz tanga argentyńskiego na żywo z udziałem Waldemara Malickiego.

Na rynku Podgórskim również stanie plenerowa scena. Jednym z punktów programu jest „Opowieść legendy polskiego tańca” z gościnnym udziałem tancerki i choreografki Krystyny Mazurówny. W latach 60. i 70. Szokowała śmiałością w eksperymentach choreograficznych i przełamywaniu konwencji muzycznych i tanecznych. Od 1968 roku przebywa na emigracji w Paryżu. Była solistką w teatrze tańca Casino de Paris, założyła własny zespół Ballet Mazurowna.

Widowisko pełne nowoczesnego tańca, folklor Skalnego Podhala i balet. To propozycje Nowohuckiego Centrum Kultury, które widzowie będą mieli okazję zobaczyć na scenie plenerowej przed budynkiem instytucji. Działające przy NCK Krakowskie Centrum Choreograficzne przygotowało plenerowe warsztaty taneczne i pokazy spektakli.

Szczegółowy program dostępny TUTAJ.