Weekend w pigułce: Juwenalia Krakowskie, „Muzealnicy na galary”, Sacrum Profanum

Juwenaliowy koncert (archiwum) fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Juwenalia Krakowskie, Festiwal Sacrum Profanum, inauguracja muzeum na Wiśle, spektakl „Bieguni" w Łaźni Nowej czy koncertowy weekend w Filharmonii. To tylko niektóre propozycje kulturalne na pierwszy październikowy weekend. Sprawdźcie, gdzie jeszcze warto się wybrać!

Juwenalia Krakowskie. Koncertów moc

Tym razem nie wiosną, a jesienią. Juwenalia Krakowskie potrwaja do 2 października. W programie m.in. koncerty, stand-upy, silent disco i piknik. Centrum wydarzeń staną się znane studenckie kluby Studio i Kwadrat.

1 października klub Studio zaprasza na koncerty. Dla uczestniczek i uczestników Juwenaliów wystąpią Maya Krav, PlanBe, Skytech, Tymek. Klub Kwadrat zaprasza do udziału w filmowym wieczorze.

Sporo będzie się działo w sobotę. W strefie Studio zagrają Kaz Bałagane i Czeluść. W programie również pokaz laserowy na Miasteczku Studenckim AGH i turniej streetballa. W klubie Kwadrat zagrają Euforia, Wojtek Szumański i Karolina Stanisławczyk.

Dodatkowo w niedzielę 3 października w miasteczku studenckim AGH otwarty zostanie Wydział Gier i Zabaw. Na miejscu będą czekać automaty do gier, gry planszowe i PlayStation. Tego dnia klub Kwadrat zaprasza na piknik. Zagrają: Chłodno, Asia Nawojska i Majka Jeżowska Band.

Sacrum Profanum. Dojrzałość

Trwa 19. edycja Sacrum Profanum. Tym razem wydarzenie upływa pod hasłem „Dojrzałość”. Festiwalowe koncerty odbywają się w Ice Kraków, auli Florianka i prywatnym mieszkaniu. Sobota zostanie w całości poświęcona muzycznym interpretacjom twórczości Stanisława Lema (LEM: Lapidarna Ekspresja Moderny oraz Summa Lemmologiae), co wpisuje się w obchody 100. rocznicy jego urodzin. Niedzielny finał (3 października) to dwa koncerty: „Dojrzałość” i specjalny rocznicowy koncert Arditti Quartet.

Inauguracja muzeum na Wiśle, czyli „Muzealnicy na galary”

Parada galarów i pływająca wystawa. Muzeum Krakowa 2 października zaprasza na bulwar Rodła, gdzie nastąpi inauguracja muzeum na Wiśle. Tego dnia odbędzie się uroczyste wciągnięcie bandery MK na maszt galaru Szwajcarka. Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ w przeszłości znajdowały się tu plaża i port.

Krakowianie będą mieli okazję porozmawiać z szyprami, którzy wielokrotnie przepłynęli Wisłę z Krakowa do Gdańska, czy zwiedzić pływającą wystawę, będącą preludium do ekspozycji, która zostanie zaprezentowana w Pałacu Krzysztofory.

Na liście wydarzeń znalazły się również parada krakowskich drewnianych jednostek, regaty łodzi tradycyjnych, jak i rejsy po Krakowie szlakiem dawnych galarów.

„Bieguni” w Łaźni Nowej

W ten weekend w Krakowie po raz pierwszy na żywo zostanie zagrany spektakl „Bieguni”. Przedstawienie na podstawie powieści Olgi Tokarczuk wyreżyserował Michał Zadara. Przedstawienie będzie można zobaczyć 2 i 3 października o godz. 18:00 w Teatrze Łaźnia Nowa.

Koncertowy weekend w Filharmonii

1 i 2 października Filharmonia Krakowska zaprasza na światowe prawykonanie „Symfonii jednego dnia na orkiestrę symfoniczną. In memoriam K.K. Baczyński” Wojciecha Widłaka. Dzieło wybrzmi po raz pierwszy w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Pawła Kotli. Utwór zostanie wykonany podczas dwóch koncertów 1 października o godz. 19.30, jak i 2 października o godz. 18.00.

„Orfeusz w piekle” w Operze Krakowskiej

Przełomowe dzieło Offenbacha na deskach Opery Krakowskiej. 30 września odbyła się premiera „Orfeusza w piekle” w reż. Włodzimierza Nurkowskiego. Spektakl można zobaczyć również 1, 2 i 3 października 2021 roku.

Krakowski Salon Poezji w Starym Teatrze

W najbliższą niedzielę, 3 października, Stary Teatr zaprasza na Krakowski Salon Poezji. Podczas niedzielnego wydarzenia poezję Julii Hartwig, jednej z najwybitniejszych poetek przełomu XX i XXI wieku, przeczytają Anna Dymna i Natalia Kaia Chmielewska. Na żywo zagrają Halina Jarczyk (skrzypce) i Jacek Bylica (fortepian). Początek o godz. 12.00.

Dzień otwarty w Teatrze KTO

Teatr KTO zaprasza najmłodszych krakowian do swojej nowej siedziby przy Zamoyskiego 50 w Podgórzu. Po wnętrzach teatru i ogrodzie oprowadzą bajkowe postacie. Dzieci będą mogły również uczestniczyć m.in. w spektaklu czy spotkaniu w ramach Klubu Twórczych Odkryć. Początek o godz. 12.00. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc (rezerwacja@teatrkto.pl).

James Bond Film Night w Kinie pod Baranami

Szykuje się wyjątkowy wieczór w Kinie pod Baranami. Po prawie dwóch latach czekania, na dużym ekranie będzie można zobaczyć nowy film o przygodach Jamesa Bonda „Nie czas umierać”. W rolę słynnego agenta 007 ponownie wcielił się Daniel Craig. Pokaz filmu odbędzie się 1 października i rozpocznie się o godzinie 0.07. Szczegółowe informacje na stronie Kina pod Baranami.

Rynkowe pałace bez tajemnic

Z okazji Światowego Dnia Turystyki krakowscy przewodnicy zapraszają mieszkańców na bezpłatne wycieczki. Tym razem to spacer po Rynku Głównym, podczas którego nie zabraknie różnych ciekawostek dotyczących pięciu pałaców. Spacer „Rynkowe pałace super piątka!” odbędzie się 2 października. Zbiórka przed Pałacem Potockich o godz. 10.00.

Weekend wydarzeń w Nowohuckim Centrum Kultury

Dzieje się w NCK! 1 października o godz. 19.00 wystąpi Marcin Wyrostek z zespołem Corazon. W sobotę, w ramach Nowohuckiego Uniwersytetu Dzieci, odbędą się warsztaty „Na herbatce u królowej Anglii” (godz. 11.00), a wieczorem na scenie NCK wystąpi Sebastian Riedel & Cree w ramach koncertu „Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu” (godz.19.00). W niedzielę o 11.00 dla najmłodszych wystąpi Teatr Figurki ze spektaklem „Skrzaty”, a o 17.00 przyjdzie czas na koncertowe i pełne humoru „Śpiewające fortepiany”.

Finał Festiwalu KultURO

W sobotę w Fortach Kleparz odbędzie się finałowy koncert w ramach Festiwalu KultURO. Wystąpią: Endopower, Janusz Grzywacz, Skaldowie i Marek Piekarczyk. Wstęp wolny. Szczegóły dostępne TUTAJ.

comments powered by Disqus