Symfoniczny fresk ku pamięci Baczyńskiego. Premiera wyjątkowego utworu w Filharmonii

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

1 i 2 października Filharmonia Krakowska zaprasza na światowe prawykonanie „Symfonii jednego dnia na orkiestrę symfoniczną. In memoriam K.K. Baczyński” Wojciecha Widłaka.

W ubiegłym tygodniu Filharmonia Krakowska zainaugurowała nowy sezon artystyczny. Siedzibę przy Zwierzynieckiej wypełniły dźwięki „Harnasi op. 55” Karola Szymanowskiego i „Tańce z Galanty” Zoltána Kodályego.

Już w ten piątek, z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, Filharmonia zaprosi widzów na światowe prawykonanie „Symfonii jednego dnia na orkiestrę symfoniczną. In memoriam K.K. Baczyński „Wojciecha Widłaka.

Dzieło wybrzmi po raz pierwszy w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Pawła Kotli. Utwór zostanie wykonany podczas dwóch koncertów - 1 października o godz. 19.30, jak i 2 października o godz. 18.00.

Symfoniczny fresk

Kompozycję stworzył Wojciech Widłak, rektor krakowskiej Akademii Muzycznej. Zawarta w tytule utworu dedykacja pamięci Baczyńskiego odnosi się zarówno do inspiracji, jak i zawartych w utworze tekstów poetyckich, podawanych od pulpitów przez muzyków orkiestry.

–  Nie jest to symfonia w tradycyjnym rozumieniu, a raczej symfoniczny fresk – opowieść o młodym, zakochanym człowieku, który mimo tragicznych okoliczności zachował swój maleńki świat prywatnych, kameralnych wzruszeń, swoje mikroszczęście. W utworze w symboliczny sposób przedstawiam odwieczne starcie brutalności i dysonansu z łagodnością i harmonią – nie tylko w odniesieniu do tej osoby i tamtego czasu, bo przecież i wcześniej, i dziś, świat jest rozpostarty na antypodach dramatu i szczęścia – przyznaje autor dzieła, Wojciech Widłak.

Koncertowe miesiące

W najbliższych miesiącach w repertuarze Filharmonii znalazły się koncerty w ramach cyklu Musica – ars amanda, koncert symfoniczny organizowany z Ambasadą Chorwacji, koncert w ramach projektu Muzyczne mosty czy koncert oratoryjny Orkiestry Narodowej Filharmonii Lwowskiej i Galickiego Chóru Kameralnego.

Instytucja zaprasza również na koncerty symfoniczne pod batutą Antoniego Wita, honorowego dyrygenta Filharmonii.

19 października rusza natomiast kolejna odsłona Krakowskiej Jesieni Muzycznej, w ramach której odbędą się cztery koncerty. Jeszcze w październiku Orkiestra Filharmonii zagra również koncerty w Kopalni Soli w Wieliczce czy Muzeum Lotnictwa.

Jednym z ważniejszych wydarzeń w muzycznym kalendarzu Filharmonii będzie również oratorium „Mesjasz” G.F. Haendla, które wykona Capella Cracoviensis i chór Filharmonii. Koncert obędzie się 19 grudnia. Na liście kolejnych planów repertuarowych są m.in. koncert fortepianowy b-moll op. 23 Piotra Czajkowskiego. II Symfonia Wigilijna Krzysztofa Pendereckiego, koncert sylwestrowy i noworoczny.

W roli głównej: Szymanowski

W nowym sezonie Filharmonia uzyska również artystyczne wsparcie od Łukasza Borowicza, dyrygenta Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Od września pełni on funkcję dyrygenta gościnnego instytucji.

– Nowy sezon będzie obfitował w ponad 200 wydarzeń. Minione wakacje również były dla nas intensywnym czasem, podobnie jak sezon artystyczny. Zorganizowaliśmy kilkadziesiąt wydarzeń. Naszym zadaniem w najbliższych latach będzie promocja muzyki Karola Szymanowskiego. We wrześniu 2022 roku, w 85. rocznicę śmierci artysty, chcemy wyruszyć w trasę koncertową i wystąpić w Wiedniu, Lozannie i Luksemburgu i wykonać jego muzykę – mówi Mateusz Prendota, dyrektor Filharmonii Krakowskiej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus