Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (18-20 sierpnia)

Akcja Ostry Dyżur Literacki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Akcja czytelnicza w krakowskich księgarniach, zajęcia sportowe oraz pokaz iluzjonisty w Arenie Garden to tylko niektóre z weekendowych wydarzeń dedykowanych dzieciom. Sprawdźcie, co jeszcze będzie się działo!

Sztuka ludowa w sercu miasta

Do niedzieli na Rynku Głównym gościć będą 47. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej, prezentujące kolorowy świat rękodzieła i rzemiosła artystycznego. Stanowią one doskonałą okazję do odkrywania tradycyjnych technik rzemieślniczych przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie to nie tylko miejsce handlu i wystawiania prac, ale również platforma wymiany doświadczeń, integracji kultur i budowania mostów między artystami i widzami. W piątek, 18 sierpnia, na plenerowej scenie zaprezentują się: grupa Swada, Aleksander Makino Kobyliński i Tadeusz Pomierny oraz zespół „Zoriana i przyjaciele”.

W sobotę zaś krakowianie oraz turyści będą mogli posłuchać Zespołu Akordeonistów Katowice – Kleofas oraz Śląskiego Zespołu Śpiewaczego „Zawodzianki”. Niedziela upłynie z kolei pod znakiem sztuki ukraińskiej.

Średniowiecze da się lubić

Przed nami kolejne sobotnie spotkanie w ramach organizowanego przez Muzeum Krakowa cyklu „Średniowiecze da się lubić!”. Tym razem w Barbakanie uczestnicy będą mogli poznać historię smoka wawelskiego pt. „Smoczy Skarb”.

– Oprócz przedstawienia posłuchamy na żywo muzyki zespołu Żniwa, obejrzymy pokazy walk ciężkozbrojnych z XIII w., dowiemy się wielu ciekawych informacji o zakonach: franciszkanów i rycerskim Joannitów, będziemy mogli zajrzeć do warsztatu kowala, rzemieślnika wytwarzającego łuki oraz po raz pierwszy w tym roku – „warsztatu” kata. Dla zainteresowanych kuchnia średniowieczna, zbrojownia oraz tor łuczniczy – informuje Muzeum Krakowa.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do 18:00. W trakcie całego eventu dostępne będą następujące stoiska: kowala (pokaz pracy i narzędzi), łukarza (pokaz pracy, narzędzi, strzelnica łucznicza dla widzów), kata (pokaz pracy i narzędzi tortur, tortury dla widzów), kucharek (wypiek podpłomyków).

Przypominamy, iż wydarzenia w ramach cyklu „Średniowiecze da się lubić” są biletowane. Bilet normalny kosztuje 16 zł, a ulgowy 12 zł. Do wyboru są także bilety rodzinne czy grupowe. Szczegółowe informacje o zniżkach i cenach dostępne na stronie Muzeum Krakowa.

Sportowa sobota

W każdą sobotę do końca wakacji, na terenach zielonych przy Tauron Arenie Kraków, odbywać się będzie cykl bezpłatnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Non-Stop Zdrowie”. Projekt wpisuje się w miejską kampanię promującą aktywne spędzanie wolnego czasu „Kraków w Formie”.

19 sierpnia zajęcia poprowadzą trenerzy AZS AWF Kraków, Ewa Grzelczak z Caligraphy Health System, Monika Wypych z JogaWay, trenerzy Klubu Forma na Lata, a także Smyki z Gimnastyki.

W programie m.in. ćwiczenia koordynacyjne z hula hop, ćwiczenia równoważne z deskami do równowagi, ćwiczenia koordynacyjne – gra planszowa Dobble XXL na trawie, ćwiczenia gibkościowe i rozciągające na matach, ćwiczenia wzmacniające i oporowe, ćwiczenia wytrzymałościowe..

Zajęcia rozpoczną się o godz. 11:00 i potrwają do 14:00.

Cali w skowronkach

Muzeum Narodowe zaprasza w sobotę na pierwsze spotkanie „Cali w skowronkach”. To poranny czas dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu – jeszcze przed otwarciem muzeum dla zwiedzających.

– Będzie można dotknąć, powąchać, zobaczyć i usłyszeć, co obrazy chcą nam przekazać. A nawet przebrać się za artystę lub artystkę. W przestrzeni wystawy dla chętnych będą czekać stanowiska z zadaniami. Czas potrzebny do wykonania wszystkich zadań to ok. 30 min, potem można zostać w galerii i dalej swobodnie zwiedzać. Zapewniamy też przestrzeń do wycieszenia – wyjaśnia Muzeum Narodowe.

Zwiedzanie wystawy „Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948. Jedno miasto – wiele opowieści” rozpocznie się godzinę przed oficjalnym otwarciem muzeum dla publiczności. Wejście w dwóch grupach: o godz. 9.00 oraz 9.30. Wstęp wolny, ale konieczna jest wcześniejsza rezerwacja mailowo: rezerwacja@mnk.pl lub pod numerem telefonu: 12 43 35 744.

Rodzinny weekend w Arenie Garden

Od piątku do niedzieli najmłodsi mieszkańcy miasta i goście będą mogli wziąć udział w bezpłatnych zajęciach z Salą Zabaw Fikołki w Arenie Garden. 18 sierpnia atrakcje zaplanowano w godz. 17:00–21:00, natomiast 19 i 20 sierpnia organizatorzy zapraszają od 15:00 do 20:00.

W niedzielę o godz. 18:00 wystąpi także iluzjonista Bartłomiej Cichała. Będą magiczne sztuczki, pokazy i interakcje z prowadzącym. Wstęp wolny.

Ostry Dyżur Literacki

Trwa akcja promująca czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie. W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki, indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych. Tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane są na receptach.

Celem akcji jest uzdrowienie tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendowanie kolejnych wartościowych tytułów dzieciom, które od książek nie stronią.

W piątek ekspertów ostrego dyżuru będzie można spotkać w Bibliotece Kraków (filia nr 14 przy ul. Ugorek) w godz. 16:00–19:00. W sobotę specjaliści pojawią się w księgarni Książkoteka przy ul. Rajskiej w godz. 11:00–14:00, a w niedzielę od 10:00 do 13:00 w księgarni De Revolutionibus Books na Rynku Podgórskim.

DIXIT MNK – Minifestiwal gier planszowych

Muzeum Narodowe i Rebel.pl zapraszają w sobotę do krakowskich Sukiennic na minifestiwal gier planszowych. To właśnie wtedy odbędzie się oficjalna premiera dodatku do legendarnej, wielokrotnie nagradzanej gry karcianej Dixit: Muzeum Narodowe w Krakowie. Dzieła ilustrujące 84 karty wybrano z ponad miliona obiektów należących do najstarszej i największej polskiej kolekcji sztuki.

Zaplanowano spotkania przy karcianych stołach, wykłady, konkursy, zabawy i jedyne w swoim rodzaju zwiedzanie Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku.

Program:
 • Graj z Rebelem w uniwersum Dixit | Sala Chełmońskiego | 12:30−17:00
 • Prelekcje | Sala Siemiradzkiego – scena
  12:00 − Otwarcie i powitanie, wstęp do zwiedzania (Tomasz Ostrowski, Zastępca Dyrektora MNK ds. Strategii i Komunikacji)
  14:00 − Dixit na szkolnej ławce − gry planszowe w edukacji (Urszula Świat, koordynatorka projektów edukacyjnych w wydawnictwie Rebel)
  15:00 − Uniwersum uniwersalne? − dostępność gier planszowych na przykładzie Dixit i Dobble Access+ (Urszula Świat, koordynatorka projektów edukacyjnych w wydawnictwie Rebel)
  16:00 − Serio-serio, muzeum ma w zbiorach takie obrazki? − o dziełach, które znajdziesz na kartach Dixit, ale nie widać ich w galerii (Agata Jabłońska, MNK)
 • Zwiedzanie z przewodniczką | Start: Sala Siemiradzkiego
  12:45 − Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku trochę inaczej (Anna Orzeł, MNK), start: Pochodnie Nerona
 • Kolaże dla dużych i małych: remiks! | Sala Michałowskiego - strefa kreatywna | 12:00−16:30

Udział w wydarzeniu w ramach biletu wstępu do MNK Sukiennice w cenie 5 zł.

Koncert na Plantach

W wakacyjne weekendy altana na Plantach przy skwerze Zbigniewa Wodeckiego zamienia się w przestrzeń rodzinnych pokazów teatralnych, występów artystycznych i potańcówek. Tym razem Krakowskie Forum Kultury zaprasza najmłodszych na koncert Kapeli Zbierana, którą tworzą osoby pochodzące z różnych zakątków południowej i południowo-wschodniej Polski – od Bieszczad po Beskid Żywiecki.

– „Obrazy malowane dźwiękami” to bajka wprowadzająca dzieci i młodzież w często niezrozumiany świat muzyki klasycznej. Podczas spotkania poruszamy wyobraźnię widowni, nakreślając pozamuzyczną interpretację najbardziej znanych kompozycji muzyki poważnej. Naszym głównym przesłaniem jest dostarczenie odpowiedzi na pytanie: po co obcować ze sztuką i co ona właściwie może wnieść w naszą codzienność – wyjaśnia Krakowskie Forum Kultury.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę o godz. 11:00 w ramach cyklu Koncerty Promenadowe dla Dzieci. Wstęp wolny. W sytuacji wystąpienia złych warunków pogodowych koncerty zostaną przeniesione do Sali Teatralnej Krakowskiego Forum Kultury.

Witrażowe warsztaty w Pawilonie Wyspiańskiego

W niedzielę, 20 sierpnia, w Kraków Story w Pawilonie Wyspiańskiego odbędą się warsztaty dla dzieci w wieku 7–9 lat pod hasłem „Wyspiański i witraże”. Podczas spotkania uczestnicy nie tylko zapoznają się z twórczością słynnego młodopolskiego artysty, ale za pomocą folii czy kolorowych bibuł stworzą swoje pierwsze witraże. Zajęcia poprowadzi Agnieszka Mazur, absolwentka historii sztuki, a na co dzień storytellerka w Kraków Story.

Warsztaty rozpoczną się o godz. 12:00. Wstęp jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Zapisy na wydarzenie: kontakt@krakowstory.pl (mail z tytułem „Wyspiański i witraże”). Kolejne zajęcia, których bohaterem będzie Stanisław Wyspiański, zaplanowano na 27 sierpnia.

Kino na sportowo

A co poza Krakowem? Fundacja Działamy zaprasza do Mogilan na drugi, sportowy wieczór filmowy. Tym razem na boisku LKS Mogilany zaprezentowany zostanie film „Jak wytresować smoka 3”. Przed seansem, który rozpocznie się o godz. 20:30, zaplanowano liczne atrakcje. W programie m.in. kącik filmowy z jedzeniem i napojami, Turniej Dzikich Drużyn oraz seans polskich bajek. Start o godz. 18:00, wstęp wolny.

Święto rowerowe na pustyni

W niedzielę na Pustyni Błędowskiej odbędzie się Małopolska Tour 2023. W programie wydarzenia znalazł się m.in. Rodzinny Rajd Rowerowy, który zostanie poprowadzony trzema trasami. Do wyboru są odcinki o różnej długości i zróżnicowanej trudności tak, aby każdy rowerzysta, niezależnie od wieku i zaawansowania, mógł cieszyć się jazdą i wspaniałymi widokami. Start o godz. 12:00.

Organizatorzy zapraszają także na pokazy dirt jumpingu (14:00, 15:30, 17:30), Kids Race (16:00), spektakl rowerowy (17:00) oraz konkursy z nagrodami. Uczestnicy będą mogli skorzystać też ze strefy wypoczynku z leżakami, strefy zadań z blender bike, slote cars czy miasteczka ruchu drogowego.

Wydarzenie zwieńczy koncert zespołu Zakopower o godz. 18:00.