Nowa mozaika ozdobi pawilon w Krowodrzy [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na pawilonie handlowym przy ul. Kazimierza Wielkiego mieszkańcy układają mozaikę. Planują dziś skończyć, ale to jeszcze nie koniec zmian w tym miejscu.

Mozaika powstaje na budynku przy Kazimierza Wielkiego 117, niedaleko stacji benzynowej. Za inicjatywą stoi fundacja Czas Wolny, która wcześniej zrealizowała dwie mozaiki na Zabłociu, przy ul. Dekerta 15. – Uważamy, że tworzenie mozaik jest czymś wspaniałym, relaksującym, co dodaje kolorytu dzielnicy. Można to robić wspólnie, nie potrzeba do tego kwalifikacji artystyczno-technicznych – mówi Joanna Wendorff z fundacji Czas Wolny, mieszkanka Krowodrzy.

Krakowskie nawiązania

Projekt mozaiki stworzyła Ewa Mroczkowska, scenografka filmowa i teatralna, zainteresowana tematyką mozaik, pracująca obecnie nad albumem dotyczącym dekoracji domów stłuczką ceramiczną na Opolszczyźnie. Nowa mozaika przy ul. Kazimierza Wielkiego ma przedstawiać zespolenie człowieka z naturą i stanowi nawiązanie do surrealistycznej twórczości krakowskiego artysty Kazimierza Mikulskiego.

W inicjatywę zaangażowała się też inicjatywa Crush on Trash, której założeniem są twórcze działania wykorzystujące ponowne wykorzystanie odpadów. Tak jest też i w tym przypadku, ponieważ mozaika powstaje ze stłuczki szklanej, którą inicjatorki otrzymały od krakowskich pracowni witrażu.

Można dołączyć

W niedzielę na ścianie budynku zaznaczony został rzut projektu, a od poniedziałku trwają prace przy układaniu mozaiki. Poniedziałkowa pogoda nie sprzyjała postępom prac, ale plan na dziś jest taki, by pracować do oporu i dokończyć dzieło. Organizatorzy zapraszają do włączenia się w akcję – wystarczy wziąć rękawiczki ochronne.

Mozaika nie jest jedyną planowaną zmianą w tym miejscu. – Kolejnym wydarzeniem pod koniec sierpnia będzie mural. To druga część serii wydarzeń „Kolorowa Krowodrza”. Będzie realizowany na tym samym budynku, tylko z drugiej strony. Autorką jest mieszkanka Krowodrzy – zapowiada Joanna Wendorff.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza