Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (5–7 sierpnia)

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Piknik „Mały Ratownik” nad Wisłą, bajkowy koncert w Altanie na Plantach, a może powrót do przeszłości w Barbakanie? Sprawdźcie, jakie atrakcje czekają na najmłodszych w pierwszy sierpniowy weekend.

Bajkorower w parku Żeromskiego

Cafe NOWA Księgarnia, Fundacja Faktor Kultura oraz IBABU zapraszają wszystkie dzieci na bajko-rowerowe opowieści. 5 sierpnia o godz. 17:00 na placu zabaw Zaskroniec w parku Żeromskiego pojawi się Krystian Truchalski, który opowie niezwykłą historię o chłopcu uczącym się mowy zwierząt, ludzi i śpiewu ptaków. Spotkanie będzie realizowane techniką japońskiego teatru wędrownego kamishibai.

– To tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej i otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny/ekranu o nazwie butai (scena) – informują organizatorzy.

Opowieściom będą towarzyszyły efekty dźwiękowe z instrumentów rytmicznych i perkusyjnych. Spotkania odbędą się także 24 sierpnia (Smoczy Skwer, ul. Gustawa Morcinka Zesławice) oraz 26 sierpnia (plac zabaw przy Zalewie Nowohuckim).

Wspólne śpiewanie na Małym Rynku

W piątek, 5 sierpnia, na Małym Rynku zabrzmią pieśni i piosenki patriotyczne związane z rocznicą wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej. O godz. 19:00 odbędzie się bowiem 81. Krakowska Lekcja Śpiewania pod nazwą „Kadrówka 1914”. Lekcję poprowadzi Waldemar Domański – pomysłodawca wydarzenia i dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki.

Na uczestników, tych dużych, jak i małych, czeka 2000 bezpłatnych śpiewników. Jednak papierowa wersja śpiewnika to niejedyna opcja. Repertuar można także pobrać ze strony internetowej Biblioteki Polskiej Piosenki. W koncercie wezmą udział artyści Teatru Loch Camelot.

Japoński piknik w bibliotecznym ogrodzie

Biblioteka Kraków zaprasza czytelników do udziału w pikniku zamykającym trzecią odsłonę wakacyjnego projektu „Rodzinne podróże po literaturze”. Przez kilka tygodni uczestnicy mogli poznawać kulturę i osiągnięcia różnych krajów.

Obecnie trwa Tydzień Japoński, który zwieńczy rodzinny piknik w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2. Wydarzenie odbędzie się 6 sierpnia w godz. 11:00–16:00. W programie m.in. pokazy i warsztaty szermierki, kaligrafii i komiksu (manga), teatrzyku kamishibai, spotkanie z Karolina Bednarz – autorką książki „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” czy zajęcia plastyczne kusudama.

Piknik Mały Ratownik

W sobotę na Bulwarze Czerwieńskim koło pomnika Psa Dżoka odbędzie się piknik „Mały Ratownik”, organizowany przez krakowskie WOPR. To wydarzenie edukacyjne skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

– Na rodzinnym pikniku edukacyjnym będziesz mógł poznać podstawy udzielania pierwszej pomocy, dowiedzieć się ciekawostek dotyczących ratownictwa wodnego, nauczyć się podstawowych węzłów żeglarskich, zobaczyć sprzęt ratowniczy, nauczyć się podstaw używania go, a także poznać szczegóły pracy ratowników wodnych – informują organizatorzy.

Piknik rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do 15:00.

Sportowy festyn w Niepołomicach

Sporo atrakcji czeka na najmłodszych także w pobliskich Niepołomicach. W dniach 6–7 sierpnia odbędzie się festyn z okazji 70-lecia KS Piłkarz Podłęże. W sobotę na uczestników czekać będą: pokazowy trening Bambini (9:00–10:00), turniej drużyn Skrzaty (11:00–14:00), prezentacja wozu strażackiego oraz tory przeszkód (15:00–17:00) i zabawa taneczna z zespołem Paradise (20:00).

Z kolei w niedzielę organizatorzy zapraszają na konkurs strzelecki w formie open (13:00–16:00), turniej piłkarski drużyn seniorów i mecz oldbojów Piłkarz Podłęże – Puszcza Niepołomice (13:00–18:00) oraz losowanie nagród w loterii fantowej (19:00).

Targi Sztuki Ludowej

Na krakowskim rynku znów zagoszczą Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej, które mają na celu zaprezentowanie bogactwa kultury ludowej i promocję szeroko pojętego folkloru.

Od 6 do 21 sierpnia na rynku będzie można spotkać twórców prezentujących takie dziedziny, jak krakowska koronka klockowa, koronka frywolitkowa i szydełkowa, zabawkarstwo, plecionkarstwo, garncarstwo, hafciarstwo, wycinanka łowicka. Pojawi się również ceramika użytkowa, biżuteria czy odzież.

Na scenie targowej codziennie po godzinie 15.00 odbywać się będą koncerty tradycyjnej muzyki ludowej i folkowej w bardziej nowoczesnym brzmieniu oraz występy zespołów pieśni i tańca z całej niemal Europy. Szczegółowy program targów dostępny tutaj.

Średniowiecze w Barbakanie 

6 sierpnia w Barbakanie, w godz. 10:00–17:00, odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Średniowiecze da się lubić”. W programie interaktywny spektakl dla dzieci „Legendy średniowiecznego Krakowa w pięciu odsłonach” połączony z warsztatami, pokazy walk, prezentacja średniowiecznych rzemiosł, kuchnia średniowieczna, zabawy dla najmłodszych czy szkoła tańca średniowiecznego.

Dzień później, 7 sierpnia, organizatorzy zapraszają do Celestatu na wykład pt. „Hagiosoritissa i miliaresion. Średniowieczny Kraków a bizantyjski wschód – ślady wzajemnych kontaktów?”. Start o godz. 12:00.

Smoczy mapping na Pałacu Wielopolskich

W wybrane letnie noce na frontowej ścianie krakowskiego magistratu przy placu Wszystkich Świętych rozbłyśnie niezwykły mapping. To kolejna z odsłon wakacyjnej kampanii „Kraków Cię zasmoczy” z okazji 50. urodzin pomnika Smoka Wawelskiego.

Projekcja multimedialna stanowi część oprawy wizualnej spektaklu „Smok” w reż. Jakuba Roszkowskiego. Mapping będzie wyświetlany w godz. 21:00–2:00 w pięć wakacyjnych weekendów: 16–17 lipca, 23–24 lipca, 30–31 lipca, 6–7 sierpnia i 13–14 sierpnia.

Bajkowy koncert w Altanie na Plantach

Krakowskie Forum Kultury zaprasza na Koncerty Promenadowe, czyli letni cykl wydarzeń kulturalnych odbywających się w Altanie na Plantach. W programie potańcówki, interaktywne inscenizacje dla najmłodszych oraz muzyczne występy dla rodzin.

W najbliższą sobotę o godz. 11:00 odbędzie się koncert „Świat jak z bajki”, podczas którego zabrzmią piosenki z takich filmów jak „Kraina lodu”, „Zwierzogród”, „Madagaskar”, „Akademia Pana Kleksa”, a także melodie z dobranocek lub stworzone specjalnie dla młodych słuchaczy. Pojawią się też zagadki muzyczne.

Wstęp na koncert jest wolny. W sytuacji wystąpienia złych warunków pogodowych (deszcz, silny wiatr etc.) wydarzenia zostaną przeniesione do Sali Teatralnej Krakowskiego Forum Kultury.

Kino letnie w Wadowie

Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza na kino plenerowe w Wadowie. Repertuar został tak przygotowany, by każdy znalazł coś dla siebie. W piątek o godz. 21:00 odbędzie się pokaz filmu „Wakacje Mikołajka”. To doskonała propozycja dla najmłodszych mieszkańców Krakowa i turystów.

Z kolei w sobotę o tej samej godzinie zostanie zaprezentowany film „Teraz albo Nigdy” z Jennifer Lopez w roli głównej. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. Miejsce: Park w Wadowie.

„Paddington” w parku Reduta

Kawiarnia Poview startuje z Kinem Letnim w parku Reduta. W piątek, 5 sierpnia, o godz. 21:00 odbędzie się pokaz filmu familijnego „Paddington 2”. Z kolei w niedzielę na najmłodszych czekać będą wyjątkowe animacje oraz zabawy. Ze względu na odbywający się 9 sierpnia Dzień Miłośników Książek nie zabraknie wspólnego czytania. Start o godz. 16:00.

Rodzinno-rowerowa gra „Wokół Plant”

Weekend to doskonała okazja na rodzinną mini-wycieczkę rowerową z grą „Wokół Plant”. Wystarczy odebrać kartę do gry w jednym z punktów InfoKraków (lub wydrukować ją samodzielnie w domu) i ruszyć w drogę. Zadania zostały przygotowane z myślą o najmłodszych rowerzystach.

W połowie trasy, w punkcie InfoKraków przy ul. Szpitalnej 25, na małych rowerzystów będą czekać drobne niespodzianki. Trasa rozpoczyna się na Plantach przy wylocie ulicy Grodzkiej, a kończy u stóp Wawelu. Długość to 4 km.

comments powered by Disqus