Weekendowe utrudnienia na kolei. Po nich nowy etap prac na Powstańców Wielkopolskich

fot. PKP PLK

Od sobotniego popołudnia do niedzielnego poranka pociągi nie przejadą pomiędzy Krakowem Głównym a Krakowem Płaszowem. Zaplanowane na weekend prace pozwolą rozpocząć kolejny etap modernizacji linii, co z kolei odczują kierowcy na ul. Powstańców Wielkopolskich.

Obecnie ruch pomiędzy Krakowem Głównym a Krakowem Płaszowem odbywa się jednym torem. Pociągi przejeżdżają teraz z centrum miasta po nowym torze, ale już na wysokości ul. Dekerta wracają na stary.

Dzięki budowie tymczasowego rozjazdu bliżej stacji Kraków Płaszów, będą już mogły przejechać nowo wybudowaną częścią wiaduktu nad ul. Powstańców Wielkopolskich. A to oznacza, że starą część będzie można rozebrać i w jej miejscu wybudować pozostałą część nowego obiektu. Będzie on dużo większy, by zmieścić w sumie cztery tory kolejowe. Dodatkowo powiększy się przestrzeń pod nim, co oznacza, że znajdzie się tam więcej miejsca dla pieszych czy rowerzystów.

Pociągi na objazdach

Zanim to będzie możliwe, trzeba będzie wyłączyć ruch pociągów między Krakowem Płaszowem a Zabłociem od godziny 16 w sobotę 7 sierpnia do godziny 6 w niedzielę 8 sierpnia.

Pociągi dalekobieżne w obydwu kierunkach będą kursować linią obwodową, z pominięciem stacji Kraków Płaszów.

Pociągi SKA1 zostaną podzielone na dwie relacje: Wieliczka Rynek-Kopalnia – Kraków Płaszów oraz Kraków Główny – Kraków Lotnisko. Na odcinku Kraków Płaszów – Kraków Główny, podróżni mogą skorzystać z tramwaju linii 3 lub 50.

Dwa kursy SKA3 zostaną skrócone do i z Krakowa Płaszowa. Wszystkie pozostałe pociągi normalnie kursujące przez odcinek Kraków Zabłocie – Kraków Główny, w godzinach 16:00 - 6:00 zostaną skierowane na trasę objazdową. Pojadą przez łącznicę do stacji Kraków Bonarka, gdzie zmienią kierunek jazdy i zostaną skierowane do stacji Kraków Płaszów.

Więcej szczegółów można znaleźć w komunikacie Kolei Małopolskich:

Zwężenia

Po zamontowaniu rozjazdu wykonawcy od razu rozpoczną prace rozbiórkowe przy wiadukcie. W pierwszych dniach demontowane będą szyny, po czym ruszy rozbiórka konstrukcji obiektu. Dla kierowców przejeżdżających ul. Powstańców Wielkopolskich od Nowej Huty w stronę Podgórza oznacza to dwa weekendy ze zwężeniem do jednego pasa. Później, pod koniec sierpnia, pojawi się na kilka tygodni zwężenie do dwóch pasów. W kolejnym etapie wyznaczone będą trzy pasy, ale węższe niż obecnie. – Ten wiadukt jest kluczowy do osiągnięcia podstawowego celu modernizacji najważniejszej krakowskiej linii kolejowej, czyli budowy dodatkowych torów, którymi poruszać się będą pociągi aglomeracyjne – tłumaczy Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus