News LoveKraków.pl

Wianki 2024. Dyrektorka KBF: Chcemy podzielić się tym, co najlepsze

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Chcielibyśmy dać mieszkańcom mieszkańcom i gościom Krakowa możliwość spędzania czasu w nowoczesny i modny sposób – mówi dyrektorka KBF, które przygotowuje Wianki, Carolina Pietyra.

Okazji do odpoczynku i świętowania jest wiele. Noc Kupały, rozpoczęcie kalendarzowego lata, rozpoczęcie wakacji to powody, by 22 czerwca w sobotę wybrać się i spędzić czas nad Wisłą. Tegoroczna edycja Wianków jest wyjątkowa. Wydarzenie potrwa aż dwa dni, a do udziału zostały zaproszone różne instytucje kultury, co sprawia, że Wianki mają bardzo urozmaicony program artystyczny.

– W tym roku podeszliśmy do Wianków w odświeżonej formule, która z jednej strony zakłada zwiększone zaangażowanie różnych instytucji i jednostek, z drugiej natomiast większą różnorodność działań. Wianki w Krakowie to nie tylko koncerty i nawiązania do tradycji ludowych, to także spływ kajakowy, otwarcie parku i działania w muzeach – tłumaczy Pietrya w rozmowie z LoveKraków.pl.

Różnorodna oferta

Wianki w Krakowie nieodzownie kojarzą się z muzyką, która niesie się od Wawelu aż w dół Wisły. W tym roku na wiankowej scenie wystąpi laureatka czterech Fryderyków Natalia Przybysz. W ramach programu EtnoWianki, realizowanego przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie można będzie zobaczyć tradycyjne tańce bałkańskie w wykonaniu zespołu IGLIKA, a także nauczyć się zaśpiewać lub po prostu wysłuchać najstarszych pieśni świętojańskich. Muzeum planuje również wspólną zabawę w tanecznym kręgu, do której będą mogli włączyć się wszyscy uczestnicy wydarzenia. W programie tegorocznych Wianków nie zabraknie także nocy klubowej w Klubie Spotkań Poczta Główna, gdzie artyści z konferencji Miasto Reaktywacja będą grali aż do świtu.

Tradycyjnie już w niedzielę nad ranem, nad samiuteńką Wisłą, zabrzmi Koncert o świcie, będący jednocześnie prologiem festiwalu EtnoKraków/Rozstaje.

Wianek. Zrób to sam

Na uczestników krakowskiego święta w kilku lokalizacjach na Plantach będą czekały stacje plecenia wianków wraz z kwiatami, trawami i innymi roślinami, z których będzie można stworzyć niepowtarzalną ozdobę. W sobotę po południu na Powiślu będzie można wziąć udział w konkursie na najpiękniejszy wianek. Wszyscy mający wianki będą mogli pod koniec dnia puścić je na Wisłę na terenie Przystani Muzeum Krakowa (bulwar Rodła).

Szereg atrakcji przygotowało Przystań Muzeum Krakowa, które zaprasza między innymi na rejsy z pływającą wystawą historycznych zdjęć (na wydarzenie będą obowiązywały bezpłatne wejściówki). Zamek Królewski na Wawelu w ramach specjalnie przygotowanego programu będzie odsłaniał swoją tajemniczą historię i legendę. Dom Norymberski od godz. 16.00 zaprasza na festyn z okazji 45-lecia partnerstwa Krakowa i Norymbergi, który odbędzie się ulicy Skałecznej. Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie przedstawi program „Babka o babce!” – opowieści o ziołach i zielu, a na bulwarze Czerwieńskim na wszystkich miłośników regionalnego rzemiosła i unikatowego rękodzieła będzie czekał Jarmark Świętojański organizowany przez Krakowskie Forum Kultury oraz IMAGO Centrum Sztuki Ludowej.

Ważnym wydarzeniem dla dzielnicy Bronowice i całego Krakowa będzie uroczyste otwarcie parku Tetmajera, którego sercem jest urokliwy staw Pasternik. Na to wydarzenie 22 czerwca zapraszają Zarząd Zieleni Miejskiej oraz Rydlówka – oddział Muzeum Krakowa. Organizatorzy zadbali o atrakcje dla różnych grup wiekowych: przewidziano między innymi zwiedzanie zabytkowego dworku uwiecznionego w Weselu Wyspiańskiego, warsztaty składania kwiatów z bibuły, tworzenie korali z drewna czy zajęcia taneczne.

Dyskusje o kreatywnym zmienianiu nieużytków miejskich poprzez kulturę, opowieści o muzyce elektronicznej i artystach, którzy współtworzą nowe przestrzenie w zgodzie z naturą i mieszkańcami, a także recepty na ich promowanie, oswajanie i włączanie w tkankę miejską – tego dotyczyć będą dyskusje podczas konferencji Miasto Reaktywacja. Wydarzenie odbędzie się w dniach 22-23 czerwca w Aptece Designu na terenie dzielnicy Wesoła.

Popularna impreza

Zapytana o to, na czym polega fenomen Wianków, które z roku na rok gromadzą coraz szerszą publiczność, dyrektorka KBF odpowiada: – Myślę, że to jest tęsknota za spotkaniami z innymi ludźmi. To jest potrzeba świętowania tradycji, które nas łączą i potrzeba poczucia wspólnoty.

Jak dodaje, Krakowskie Biuro Festiwalowe dba o to, by Wianki „łączyły tradycję z atrakcyjną formą spędzania czasu”. – Cieszę się, że dzięki współpracy możemy zorganizować i synchronizować taką dużą liczbę różnych wydarzeń i aktywności. Zgodnie z ideą, że działające w mieście podmioty wspierają i uzupełniają swoje działania.

Letnie przesilenie, znane jako noc Kupały, to w słowiańskiej tradycji kluczowy moment roku, kiedy cała natura – i człowiek będący jej częścią – rozkwita w pełni. Pradawne obrzędy i zwyczaje miały zapewnić uczestnikom oczyszczenie, płodność i szczęście. Ważną rolę w tym święcie odgrywają zioła i kwiaty, a także woda.

Szczegółowy program Wianków dostępny jest TUTAJ.