Więcej służb na dworcu. Nowe zadania dla strażaków

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki

Wojewoda podjął decyzję o uruchomieniu na dworcu PKP w Krakowie tymczasowego sztabu służb, w tym służb mundurowych.

– Koordynacją punktu dla uchodźców z Ukrainy, znajdującego się na krakowskim dworcu PKP, zajmuje się miasto Kraków na mocy porozumienia z wojewodą małopolskim. Wzmocniona obecność służb w tym miejscu pozwoli lepiej monitorować sytuację i na bieżąco reagować. Chodzi tu o szereg kwestii związanych z bezpieczeństwem i porządkiem publicznym. Działania wspierające funkcjonowanie punktu na dworcu i zapewnienie porządku będzie koordynowała Państwowa Straż Pożarna – tłumaczy wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wojewoda polecił komendantom policji i straży pożarnej oraz Sanepidowi wyznaczenie koordynatorów poszczególnych służb na dworcu PKP Kraków Główny. Analogiczne wystąpienie zostało skierowane także do Straży Ochrony Kolei.

– Każda z tych służb ma obowiązek wydelegować przedstawiciela, który będzie stale obecny na dworcu PKP 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu celem obserwowania sytuacji i bieżącego podejmowania działań. Codziennie będą się też odbywały odprawy – mówi wojewoda.

Wojewoda wystąpił również do Ministra Obrony Narodowej z wnioskiem, aby na stałe na dworcu było obecnych minimum kilku żołnierzy WOT.

– Harcerze wykonują każdego dnia ogrom pracy. Nieocenione jest zaangażowanie wszystkich wolontariuszy. Obecność „terytorialsów” mogłaby im dodatkowo pomóc w szeregu zadań, które wykonują – tłumaczy Łukasz Kmita.

Punkt na dworcu

Na terenie dworca pod peronem nr 4 został utworzony punkt koordynacji wolontariatu prowadzony przez przedstawicieli urzędu miasta. Zadaniem punktu jest skoordynowanie przy pomocy ZHP i ZHR pracy wolontariuszy na dworcu i kierowanie ich do realizacji określonych zadań.

Wojewoda polecił, aby Inspekcja Sanitarna opracowała zasady bezpiecznego funkcjonowania dworca i punktów odpoczynku, gdzie przebywają uchodźcy i stale monitorowała sytuację. Stosowne zalecenia sanepid ma przekazać wolontariuszom.

Dwie karetki będą przez całą dobę stacjonowały przy dworcu, aby w razie potrzeby udzielać wsparcia medycznego.

– Podejmujemy również działania zmierzające do utworzenia stałego Dworcowego Punktu Szczepień przeciwko COVID-19 z lekarzem, ratownikiem, pielęgniarką –dodaje wojewoda.

Gorąca zupa dla uchodźców

Decyzją wojewody małopolskiego na krakowskim placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego zostały postawione namioty. W jednym zorganizowane zostały miejsca czasowego pobytu dla uchodźców, czyli kolejny punkt recepcyjny. Można tam odpocząć przed dalszą podróżą. Takie punkty recepcyjne są także w budynkach nowego i starego dworca. Jest też pomieszczenie dla metek z dziećmi. W drugim namiocie skoncentrowane będą działania związane z wydawaniem posiłków dla uchodźców, w tym chociażby kanapek, które dostarczają Małopolanie.

W jednym z namiotów Caritas będzie przygotowywał i wydawał zupy. Zakup produktów będzie finansowany z środków przekazanych przez spółki Skarbu Państwa. Po posiłek można zgłaszać się w godzinach od 13.00 do 21.00.

Transport z dworca w Krakowie

- Wczoraj wspólnie z harcerzami zdiagnozowaliśmy, ile osób oczekuje na dalszy transport z krakowskiego dworca. Od godziny 19.00 wspólnie z PSP zorganizowaliśmy pięć autobusów, które pozwoliły relokować prawie 300 osób tylko z dworca Kraków Główny. Działania te będziemy kontynuować i dostosowywać do potrzeb deklarowanych przez uchodźców, w tym wyjazdów zagranicznych – podsumowuje wojewoda.

Na krakowskim dworcu zostanie też uruchomiony stały punkt odjazdu autobusu (lub autobusów – w zależności od potrzeb), którym uchodźcy będą mogli zostać przewiezieni do wyznaczonych miejsc noclegowych w Małopolsce.

– Dostępnych miejsc noclegowych w Małopolsce jest sporo. To miejsca sprawdzone, bezpieczne, wskazywane przez samorządy. I samorządy, i mieszkańcy czekają tam na naszych przyjaciół z Ukrainy, chcąc ich jak najlepiej przyjąć i oferując im szerokie wsparcie. Najwięcej osób zainteresowanych jest jednak pobytem w dużych miastach. Robimy wszystko, aby zachęcić uchodźców do skorzystania z propozycji spoza Krakowa. Będzie też udostępniona dla nich ta stała alternatywa: autobus, który może ich dowieźć do takiego bezpiecznego miejsca. To oczywiście odruch obronny – trzymać się miejsca, do którego się przyjechało. Dlatego wiele osób boi się opuścić dworzec w Krakowie. Rozumiemy to, ale staramy się zmienić. Zatrudnimy też psychologów, którzy będą udzielać Ukraińcom wsparcia i pomagać im w podejmowaniu decyzji. Prosimy, aby zgłaszali się do nas psychologowie ze znajomością języka ukraińskiego – tłumaczy wojewoda Łukasz Kmita.

Specjalne pociągi do Niemiec

Zgodnie z ustaleniami koordynowanymi przez MSWiA w sobotę i w niedzielę z Krakowa odjadą specjalne pociągi, za pośrednictwem których zainteresowane osoby będą mogły dostać się do Niemiec. W sobotę taki transport zostanie zorganizowany o godzinie 10.00 i 20.00 do Berlina przez Zgorzelec oraz o 23.00 do Hanoweru. W niedzielę zaplanowane są dwa transporty – o godzinie 10.00 i 20.00, do Berlina przez Zgorzelec.