Wieża monitorująca została ustawiona w taki sposób, by widok obejmował cały obiekt. Urządzenie ma czujniki alarmowe na wypadek potencjalnych zniszczeń i jest obserwowane całodobowo przez firmę ochroniarską. Wieża wyposażona jest w panele fotowoltaiczne i pięć kamer (w tym jedną obrotową). Posiada też system rejestrowania obrazu – (będzie on przechowywany przez minimum 14 dni). Liczba kamer i ich rozmieszczenie, mają zapewnić pełne monitorowanie terenu koszar fortu 48a Mistrzejowice i jego bezpośredniego otoczenia.
Konserwacja fortu
Zabytkowy fort 48a Mistrzejowice został poddany zabezpieczającemu remontowi konserwatorskiemu. Prace miały na celu również poprawę bezpieczeństwa użytkowania. Wykonano m.in. remont stropodachu (wraz z izolacją oraz wykonaniem betonowych replik wież pancernych), ławki strzeleckiej z wykonaniem pomostów i barierek, elewacji, kaponiery obrony wjazdu. Przeprowadzono także prace ziemne, polegające na ukształtowaniu placu broni, uporządkowaniu i wykonaniu zasadniczych napraw murarskich we wnętrzu koszar.
Ukrócić akty wandalizmu
W związku z powtarzającymi się aktami dewastacji Fortu 48a Mistrzejowice ZBK realizuje i planuje działania wielokierunkowe. Organizuje lekcje historii dla uczniów szkół z terenu os. Piastów, czyli w pobliżu fortu. Opracował także projekt oświetlenia i monitoringu, który może zostać podłączony do miejskiej sieci monitoringu. Projekt został zaakceptowany przez służby konserwatorskie. Szacunkowy koszt wykonania oświetlenia wnętrza koszar, oświetlenia zewnętrznego wraz z monitoringiem i stosownymi przyłączami wynosi ok. 300 tys. zł.