Wirtualna Noc Muzeów

Noc Muzeów przenosi się do internetu fot. JG
„Muzea i muzealnicy chcą być – i są – blisko ludzi”. Chociaż tegoroczna Noc Muzeów została odwołana, to wystawy możemy już zwiedzać online.

Koronawirus pokrzyżował plany fanom nocnego zwiedzania muzeów. Planowana w terminie 15/16 maja Noc Muzeów została odwołana. Nie oznacza to jednak, że o zwiedzaniu możemy zapomnieć na dobre – na stronie www.krakowskienoce.pl dostępna jest już muzealna oferta online.

Namiastka „krakowskiej nocy”

Na czas pandemii koronawirusa krakowskie muzea swoją działalność przeniosły do sieci. Każda z instytucji stara się utrzymywać kontakt z publicznością poprzez media społecznościowe czy strony internetowe.

I tak wirtualne spacery czy oglądanie zbiorów w wersji online stało się codziennością dla wielu złaknionych kontaktu ze sztuką.

– W ten sposób, na niespotykaną do tej pory skalę, muzea są nadal „otwarte”, udostępniając swoje zbiory on-line, organizując wirtualne oprowadzania po zamkniętych dla zwiedzających galeriach i wystawach, czy przygotowując specjalne zajęcia edukacyjne czy wykłady – zaznaczają w komunikacie Katarzyna Olesiak, dyrektor wydziału kultury i dziedzictwa narodowego i Marek Świca, przewodniczący Stałej Konferencji Muzeów Krakowskich i dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie.

W wersji online

Chociaż zwiedzanie muzeów w przestrzeni wirtualnej tego prawdziwego nie zastąpi, to warto poznać propozycje krakowskich placówek. Na liście są m.in. spacery online, warsztaty, wykłady czy możliwość korzystania z katalogu zbiorów online.

Muzeum Fotografii zaprasza do śledzenia muzealnych aktywności pod hasłem #zostańwdomuzMuFo. I tak możemy korzystać z katalogu zbiorów online, wirtualnie zwiedzać Strzelnicę, w której obecnie działa instytucja.

Sporo propozycji przygotowało również Muzeum Krakowa. Instytucja zachęca m.in. do wirtualnych odwiedzin Rynku Podziemnego i obejrzenia wystawy „Cyberteka”. Oprócz tego, każdy może zobaczyć niezwykłe zbiory w katalogu Cyfrowy Thesaurus.

Instytucja przygotowała również cykle interesujących filmów takich jak Muzealne opowieści i Działo się w Krakowie. Wszystkie odcinki, które powstały przy udziale pracowników Muzeum Krakowa można oglądać w serwisie YouTube.

Warto również wirtualnie odwiedzić Muzeum Inżynierii Polskiej. Muzeum podzieliła swoje działania na kilka typów. Dzięki temu każdy może znaleźć najbardziej interesujące go treści. Na liście znalazły się Odkrywaj z MiM, Odkrycia Techniki, Futuronauci, Sounds of Changes i Pokoloruj MiM. Na liście propozycji znalazł się również podcast „Bo czemu nie” dotyczący miejskiej tematyki i technologicznej.

Muzea w sieci

Odwiedzać online można również Muzeum Lotnictwa Polskiego. Muzeum na swojej stronie zamieszcza krótkie filmiki i zdjęcia związane z historią i rozwojem lotnictwa, jak i różnymi aspektami techniki lotniczej. Filmiki są kręcone na bieżąco i dodawane co drugi dzień.  Warto również zajrzeć do biblioteki, obejrzeć zdigitalizowane archiwalia czy udać się na wirtualne zwiedzanie.

MOCAK również przeniósł swoje działania do sieci. Na stronie internetowej instytucji można znaleźć e-galerię, archiwalne wystawy, zadania edukacyjne czy zeszyty Twórcza Kolekcja. Wybrane dzieła z Kolekcji MOCAK-u są również dostępne online za pośrednictwem Wirtualnych Muzeów Małopolski i na muzealnym Instagramie.

Zamek Królewski na Wawelu również zaprasza do wirtualnego zwiedzania. Muzealne opowieści online, edukacyjny blog, słuchowisko, zwiedzanie sal zamku i obiektów z Kolekcji Lanckorońskich online czy cyfrowy katalog zbiorów to tylko niektóre z propozycji. Więcej >>> Wawel działa w trybie online

Sporo propozycji przygotowało również Muzeum Narodowe w Krakowie. Na specjalnej platformie www.zbiory.mnk.pl można oglądać ponad 130 tys. dzieł z muzealnej kolekcji, oprócz tego muzeum udostępnia bogaty cyfrowy zbiór z Biblioteki MNK i Biblioteki Książąt Czartoryskich. Na platformie Google Arts & Culture można odwiedzać oddziały instytucji, m.in. Gmach Główny czy Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi „Atma”. Więcej >>> Muzea zapraszają w swoje progi. Tym razem online

Muzeum Armii Krajowej również przygotowało interesujące propozycje na Noc Muzeów. Instytucja proponuje serię „Zostań w domu” w ramach której możemy obejrzeć opublikowane na stronie muzeum i w serwisie YouTube filmy „Nil”, „kartki i pieniądze” czy „Lida”. Oprócz tego w serwisie Spotify pojawiła się również seria podcastów m.in. o działaniu radia w czasie okupacji czy generale Sikorskim. Muzeum AK zaprasza również do odwiedzin w ramach wirtualnego spaceru.

Muzea zaczynają od nowa

Od 4 maja niektóre instytucje kultury takie jak muzea, galerie sztuki, archiwa, biblioteki czy księgarnie mogą wznawiać działalność. Jednak ostateczną decyzję o ponownym otwarciu podejmuje dyrekcja instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym.

W Krakowie od poniedziałku można już odwiedzać Wawel. Kolejne instytucje przygotowują się do ponownego otwarcia. Muzeum Krakowa już niebawem udostępni Barbakan i mury obronne. MOCAK planuje otwarcie 12 kwietnia, a Bunkier Sztuki 19 maja.

Więcej >>> Muzea i galerie sztuki wznawiają działalność. Na początek: Wawel

comments powered by Disqus