Witkacy, Hiller i Romer. Dzieła wybitnych artystów wzbogaciły zbiory Muzeum Fotografii

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do 4 grudnia w Muzeum Fotografii przy Rakowickiej zwiedzający mogą zobaczyć pokaz najnowszych nabytków. Są to zdjęcia Stanisława Ignacego Witkiewicza, Karola Hillera i Witolda Romera.

Prezentacja dzieł wybitnych fotografów stanowi zapowiedź tematyki, którą poruszać będzie kolejna wystawa czasowa prezentowana w MuFo Rakowicka. Ekspozycja „Fotografika. Fotografia artystyczna w Polsce 1927 – 78” zostanie udostępniona dla zwiedzających na początku grudnia bieżącego roku.

Fotografia jako sztuka

W zbiorach MuFo pojawiły się wczesne zdjęcia Witkacego, uznawanego za jednego z najbardziej wszechstronnych artystów minionego stulecia. Był zarówno pisarzem, malarzem, filozofem, jak i fotografikiem. Na ekspozycji możemy zobaczyć zdjęcia, które wykonał jeszcze przed wybuchem I wojny światowej.

Są to: portret, autoportret oraz pejzaż, na którym artysta połączył dzienny krajobraz z nocnym niebem. Stanisław Ignacy Witkiewicz praktykował fotografię jako jedną z dziedzin sztuki, tuż obok literatury czy malarstwa.

Takie samo podejście miał Karol Hiller – wynalazca techniki graficznej, w której łączył elementy techniki fotograficznej, grafiki, rysunku i malarstwa. Pokaz nabytków w MuFo Rakowicka prezentuje charakterystyczną dla tego twórcy dynamiczną, abstrakcyjną heliografikę z motywami geometrycznymi.

Na ekspozycji ukazane są dzieła jeszcze jednego wybitnego fotografa – Witolda Romera, blisko związanego ze środowiskiem fotograficznym okresu międzywojennego i powojennego. Był jednym z czołowych twórców eksperymentujących w technice fotografii, a zbiór 26 zdjęć dokładnie przedstawia jego twórczość. Zwiedzający będą mogli zobaczyć fotografie wykonane zarówno z okresu jego działalności we Lwowie, jak i we Wrocławiu.

– Twórczość Witolda Romera można by opisać używając podobnych pojęć, co wobec dzieł Hillera i Witkacego, pisząc o osobistych poszukiwaniach, autorskiej technice czy analitycznym stosunku do możliwości aparatu fotograficznego. Twórcy funkcjonowali w zupełnie innych środowiskach, sięgali po inną tematykę i na różne sposoby podejmowali eksperymenty formalne – czytamy w opisie wystawy.

Prace Hillera, Romera i Witkacego można oglądać do 4 grudnia 2022 roku w siedzibie Muzeum Fotografii przy ul. Rakowickiej. W październiku, kupując bilet na wystawę główną „Co robi zdjęcie?”, zwiedzający będą mogli zobaczyć pokaz za darmo.