Jesienne koncerty, powrót na Wawel i Festiwal 4 Tradycji. Nowy sezon w Filharmonii Krakowskiej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Filharmonia Krakowska rozpoczyna 78. sezon artystyczny. W programie cykle, które od lat cieszą się zainteresowaniem, ale także nowości. Po 20 latach przerwy powracają Wieczory Wawelskie.

– Cieszę się, że ten zbliżający się sezon artystyczny będzie takim pierwszym, spokojnym sezonem, który mogliśmy przygotować dla krakowskich, małopolskich oraz zagranicznych melomanów – powiedział podczas konferencji prasowej Mateusz Prendota, dyrektor Filharmonii Krakowskiej.

W piątek, 30 września, oraz w sobotę, 1 października, odbyły się koncerty inaugurujące nowy sezon instytucji. W Filharmonii Krakowskiej zabrzmiał m.in. poruszający utwór Krzysztofa Pendereckiego „Kadisz”. Publiczność mogła również usłyszeć kompozycje Karola Szymanowskiego, z którego osobą związane są trzy jubileusze: 140-lecie urodzin, 85. rocznica śmierci oraz 60-lecie nadania imienia Karola Szymanowskiego Filharmonii w Krakowie.

Koncerty inauguracyjne to jednak dopiero początek tego, co przygotowała dla melomanów Filharmonia Krakowska.

– Nie bez powodu powiedziałem, że jest to pierwszy taki sezon dla nas i innych instytucji kultury – spokojniejszy, możliwy do zbudowania, mimo toczącej się zawieruchy na wschodzie, ale po pandemii. Stąd na zakończenie sezonu przygotowaliśmy II Symfonię Gustava Mahlera „Zmartwychwstanie”. (…) Mamy nadzieję, że przez ten sezon trafimy do Państwa i każdy znajdzie coś, co ucieszy jego serce – dodał Mateusz Prendota.

Co w nowym sezonie?

W nowym sezonie artystycznym nie zabraknie sprawdzonych cykli, ale pojawią się także nowości. Dyrekcja Filharmonii Krakowskiej podjęła decyzję o przywróceniu Wieczorów Wawelskich. Po 20 latach przerwy wraca ekskluzywny cykl koncertów prezentowany w pięknym wnętrzu Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu.

Pierwsza odsłona już 22 października. Podczas koncertu zabrzmią m.in. utwory Bacha, które zaprezentują: Natalia Jarząbek (flet), Magdalena Turek (skrzypce), Zofia Satała (klawesyn), Wojciech Turek (fagot) oraz Agata Sanchez Martos (wiolonczela).

W nadchodzącym sezonie artystycznym kontynuowane będą koncerty pod hasłem „Muzyczne Mosty”, przy których współpracują cztery instytucje: Filharmonia Krakowska, Akademia Muzyczna w Krakowie, Capella Cracoviensis i Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Przed nami także pięć spotkań z kameralną muzyką klasyczną w ramach 9. edycji Krakowskiej Jesieni Muzycznej. Festiwalowe koncerty odbędą się w Filharmonii Krakowskiej w dniach 16-19 oraz 21 października. Na scenie: Cracow Golden Quintet, Duo Fortecello, Włodzimierz Spodymek i Barbara Hortyńska, Volodja Balzalorsky i Aleksandar Serdar oraz Meccore String Quartet.

Oprócz koncertów kameralnych i symfonicznych na publiczność czekać będzie również koncert specjalny z okazji Święta Niepodległości czy koncerty sylwestrowo-noworoczne.

Z kolei w kwietniu odbędzie się Festiwal 4 Tradycji, którego celem jest przybliżenie bogatej twórczości Rzeczypospolitej Polskiej, czerpiącej z orientu, judaizmu, prawosławia i tradycji łacińskiej.

Z myślą o najmłodszych

Filharmonia Krakowska, oprócz działalności koncertowej, prowadzi też działalność edukacyjną. W najnowszym sezonie artystycznym odbywać się więc będą także wydarzenia dedykowane najmłodszym.

– Od wielu lat Filharmonia kształci nowe pokolenia ludzi wrażliwych na piękno, muzykę i sztukę wysoką. To dla nas jedna z najważniejszych dziedzin naszej działalności. Bez tego nie jesteśmy w stanie po wielu latach stworzyć nowych projektów dla publiczności dorosłej – podkreśliła Beata Płoska, zastępca dyrektora Filharmonii Krakowskiej.

„Smykowe granie”, „Bajki muzyką pisane” czy „Muzyczne opowiastki” to cykle poświęcone najmłodszym melomanom i ich opiekunom. W sezonie artystycznym 2022/2023 nie zabraknie również koncertów z cyklu „Musica - Ars Amanda”. Za ich pomocą słuchacze będą mogli przenieść się w różne miejsca na świecie, poznając ich kulturę, tradycję oraz ciekawostki z różnych stron Europy.

– Prawdziwym rarytasem będzie koncert polsko-ukraiński, w którym wystąpią zespolone chóry, nasz chłopięcy, istniejący od wielu lat, ale również utworzony w lipcu nowy twór filharmoniczny – chór dzieci ukraińskich. To jest nasz gest w kierunku pomocy uchodźcom, gest solidarności z Ukrainą – wyznała Beata Płoska.