Akademia Muzyczna będzie mieć nową siedzibę. Wybrano najlepszy projekt [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Katowicka pracownia architektoniczna Studio Konior będzie odpowiedzialna za zaprojektowanie nowego kompleksu Akademii Muzycznej na Grzegórzkach.

Celem konkursu było uzyskanie najlepszego rozwiązania architektoniczno-urbanistycznego dla nowego zespołu budynków dydaktycznych Akademii Muzycznej (w tym sal koncertowych oraz dydaktycznych) oraz przyległego terenu przy ulicy Skrzatów 4 w sąsiedztwie Wisły, Bulwaru Kurlandzkiego oraz osiedli mieszkaniowych.

Uczelnia czeka na nową siedzibę

– Jesteśmy w tej chwili na początkowym etapie realizacji naszch planów związanych z budową nowej siedziby, która jest nam ogromnie potrzebna. Borykamy się z problemami związanymi z tym, że nasza uczelnia mieści się w zabytkowych budynkach, które nie spełniają wymogów nowoczesnej uczelni muzycznej. Musimy dostosować się do wyzwań obecnego wieku – powiedział podczas konferencji prasowej prof. dr hab. Wojciech Widłak, rektor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego. Stwierdził, że nowa siedziba ma być ekologiczna i zarazem ekonomiczna.

W podobny sposób wypowiadał się poprzedni rektor AM prof. dr hab. Stanisław Krawczyński. – Nasza uczelnia od wielu lat miała problem miejsca, w którym mogłaby prowadzić działalność dydaktyczną oraz artystyczną – podkreślił. Przypomniał, że uczelnia w 2000 roku musiała przenieść się z nieruchomości przy ul. Starowiślnej do budynku przy ul. św. Tomasza, który wcześniej był wykorzystywany jako biurowiec giełdy towarowej, banku a także Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Katowicki architekt zaprojektuje kampus

Rozwiązaniem problemów uczelni ma być budowa nowego kompleksu na powojskowej czterohektarowej działce na terenie Grzegórzek. Przygotowaniem dokumentacji projektowej na podstawie przygotowanej wcześniej koncepcji zajmie się zwycięzca konkursu katowickie Studio Konior, które otrzymało 60 tysięcy złotych nagrody.

Architekt Marek Dunikowski, który był przewodniczącym sądu konkursowego powiedział, że główna nagroda została przyznana za „szlachetne i konsekwentne” rozwiązania nawiązujące do klasycznego kodu Krakowa czy możliwość etapowania inwestycji. Członkowie jury zalecili, aby architekci popracowali jeszcze nad wyglądem elewacji oraz zmniejszeniem powierzchni parkingowej.

– 19 lat temu wygraliśmy konkurs na siedzibę Akademii Muzycznej w Katowicach i tak się stało, że przez lata projektowaliśmy coś dla muzyki – powiedział zwycięzca konkursu architekt Tomasz Konior. Zdradził, że w jego projekcie dawna ulica Skrzatów została przekształcona w plac oraz ogród. Ta przestrzeń zostanie obudowana budynkami, które stworzą kampus uczelni. – Mam nadzieję, że tym razem uda się doprowadzić tę realizację do szczęśliwego finału – dodał.

Kanclerz uczelni Artur Wolanin w rozmowie z LoveKraków.pl mówi, że pod koniec przyszłego roku powinni dysponować pozwoleniem na budowę. Po przejściu tego etapu Akademia Muzyczna wystąpi, za pośrednictwem ministra kultury, do budżetu państwa o dotacje na budowę nowego kompleksu.

News will be here