Startuje budowa parku przy Karmelickiej. Ma być gotowy przed lipcem 2023

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już nie tylko przygotowania, ale właściwe prace. Zarząd Zieleni Miejskiej podpisał umowę z firmą, która zagospodaruje cały teren parku im. Wisławy Szymborskiej, pomiędzy ulicami Karmelicką i Dolnych Młynów. Ma zdążyć przed setną rocznicą urodzin noblistki.

Teren, który przez lata służył jako parking, już zdążył się w ostatnim czasie bardzo zmienić. W pierwszym etapie prac wykonawca zajął się wymianą gruntu – trzeba było wywieźć zanieczyszczoną ziemię i kamienie, a na to miejsce nawieźć ziemię, która nadaje się do nasadzeń. Efekt tych zmian już widać, ponieważ na zrekultywowanej działce wysiano poplon i niedługo później po raz pierwszy można tam było zobaczyć zieleń – choć na razie tylko tymczasową.

Równolegle trwają prace przy drugim etapie, którym jest nakazany przez konserwatora remont zabytkowego muru. Tutaj, oprócz samej poprawy wyglądu, widoczną zmianą będzie umożliwienie przejścia pomiędzy przyszłym parkiem a ul. Kochanowskiego.

Kluczowy moment

W piątek urzędnicy ogłosili kluczową dla realizacji parku informację: podpisana została umowa z wykonawcą, który zajmie się główną częścią prac, czyli zagospodarowaniem całego terenu. To firma Krisbud, która wykonywała też dwa wcześniejsze etapy.

Wiceprezydent Jerzy Muzyk przypomniał podczas konferencji, że w trakcie dyskusji o przyszłości tego miejsca pojawiały się różne pomysły, w tym takie, które zakładały jego zabudowę lub powstanie podziemnego parkingu. Ostatecznie zwyciężył jednak park, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców wyrażonymi w głosowaniu budżetu obywatelskiego w 2019 roku.

Plan jest taki, by park był gotowy w całości przed 2 lipca 2023 roku, a więc przed setną rocznicą urodzin jego patronki, Wisławy Szymborskiej. – Pojawią się ścieżki, elementy małej architektury i oczywiście zieleń. Bardzo istotne będą nawiązania do Wisławy Szymborskiej. Będą to np. parasole, które nasza noblistka często gubiła, będą też większe parasole, pod którymi i my znajdziemy schronienie. Pojawią się też różne bibeloty czy artefakty nawiązujące do jej postaci, cytaty wierszy, a więc bardzo wiele elementów, które wprowadzają nas w świat Wisławy Szymborskiej – wyliczał Jarosław Tabor, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej.

– Cieszę się, że po tylu latach od głosowania, w 2023 roku park zostanie oddany mieszkańcom, bo na tym nam wszystkim bardzo zależy – skomentowała Natalia Nazim, autorka projektu do budżetu obywatelskiego. – Miejmy nadzieję, że 2 lipca spotkamy się w parku im. Wisławy Szymborskiej i życzę nam wszystkim, żebyśmy wszyscy byli z niego zadowoleni – stwierdziła.

Biblioteka buduje Zieloną Czytelnię

Równolegle do prac prowadzonych przez Zarząd Zieleni Miejskiej biblioteka przy Rajskiej prowadzi swoją osobną inwestycję, która będzie bezpośrednio przylegać do parku. Więcej na ten temat można się dowiedzieć z rozmowy z dyrektorem Jerzym Woźniakiewiczem:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto