Wniosek o paszport złożysz również w sobotę. Najbliższa okazja już za kilka dni

fot. Julia Ślósarczyk

– Zdecydowałem o organizacji dla naszych klientów kolejnych „Sobót paszportowych”. Na ten rok planujemy siedem „Sobót paszportowych”, choć nie wykluczamy rozszerzenia tego planu. Najbliższa okazja będzie już 25 marca – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W sobotę 25 marca w oddziale paszportowym w Krakowie przy ul. św. Sebastiana 9, w delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie (al. Solidarności 5-9) oraz Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 52) w godz. od 8:00 do 14:00 będzie można złożyć wniosek paszportowy lub odebrać gotowy dokument. Kolejne „Soboty paszportowe” zaplanowane są na: 15 kwietnia, 29 kwietnia, 13 maja, 27 maja, 17 czerwca, 1 lipca.

Rekordowe zainteresowanie paszportami

Wojewoda małopolski mówi, że od zeszłego roku urzędnicy notują rekordowe zainteresowanie uzyskaniem paszportów. W 2022 roku we wszystkich punktach paszportowych w Małopolsce przyjęto 246 149 wniosków paszportowych i wydano 236 079 paszportów. Łącznie we wszystkich lokalizacjach obsłużono blisko pół miliona obywateli chcących uzyskać paszporty.

– Początek tego roku to także gorący okres. Dla porównania w roku 2022 w krakowskim biurze paszportowym złożono w styczniu 5 037 wniosków, zaś w lutym – 6 460, czyli w ciągu dwóch miesięcy otrzymaliśmy 11 497 wniosków paszportowych. W tym roku w styczniu w Krakowie złożono natomiast 7057 wniosków, zaś w lutym – 7389, czyli łącznie 14 446, a zatem o prawie 3 tys. wniosków więcej niż w analogicznym okresie rok temu (o ok. 30%). Zarazem w marcu 2022 roku w Krakowie złożono 14 420 wniosków. Bywało zatem i tak, że w perspektywie miesiąca mieliśmy do czynienia z zainteresowaniem paszportami dwukrotnie większym niż obecnie. Mimo tak dużego obłożenia pracą zawsze dochowujemy 30-dniowego terminu na wykonanie paszportu – mówi wojewoda małopolski Kmita.

Rezerwacja internetowa

W oddziale paszportowym w Krakowie, jak i w 11 Punktach Paszportowych w Małopolsce można internetowo zarezerwować termin do złożenia wniosku paszportowego i odbioru paszportu. Już w ubiegłym roku wojewoda zdecydował o przekazaniu z budżetu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie środków na kompleksową modernizację systemu kolejkowego i rezerwację internetową. W pozostałych trzech punktach paszportowych trwają prace mające na celu zainstalowanie systemu rezerwacji internetowej i systemu kolejkowego w sprawach paszportowych.

Przypominamy, że internetowa rezerwacja terminu nie jest obowiązkowa. W Krakowie rezerwacji internetowej można dokonać na 30 dni naprzód. Każdego dnia pojawia się kolejny termin, w którym można dokonać rezerwacji. Rezerwacją internetową objętych jest 30% stanowisk. Dzięki temu złożyć wniosek można też bez rezerwacji, po pobraniu bloczka z automatu kolejkowego. To szczególnie istotne dla osób, które nie mogą skorzystać z rezerwacji internetowej bądź chcą pilnie uzyskać paszport.

Remont punktu paszportowego

W krakowskim biurze paszportowym trwa właśnie remont. Dotyczy m.in. sali wydawania paszportów, która zostanie dostosowana do obsługi osób niepełnosprawnych. Po zakończeniu prac remontowych uruchomione zostaną cztery stanowiska, gdzie będzie można odebrać paszport. Zwiększy się również liczba stanowisk przyjmowania wniosków paszportowych z dotychczasowych 9 do 12.